İhtiyaç Kredisi Faizleri 2021

Hepimizin bildiği üzere acil nakit ihtiyacını giderme imkanını her zaman bulamıyorsunuz. Ve bazı ihtiyaçlar hasıl olduğunda nakit ihtiyacını gidermek için ilk başvurdukları yöntem ihtiyaca yönelik kredi çekmek oluyor. Tabii kredi çekme aşamasında dikkat edilmesi gerekilen bazı konular var. Bu konulardan biri ihtiyaç kredisi faiz oranları. Her bankanın kredi çekme aşamasında istediği evraklar, kredinin çıkış süresi, faiz oranları, vade hesaplaması gibi değişkenleri bulunmaktadır. Bankadan bankaya değişen faiz oranlarına ilişkin yapılacak bir ön araştırma ilerde problem yaşamanızın önüne geçecektir. Bilinmelidir ki kredilerin faiz oranlarının değişiyor olmasının banka farkından başka sebepleri de vardır.

Mesela çekilecek olan kredi miktarı. Siz ne kadar kredi çekmek istiyorsanız faiz oranınız paralel olarak o kadar artacaktır. Örneğin taşıt kredisi ya da konut kredisi gibi kredi seçeneklerinin faiz oranları fazla iken ihtiyaç kredisi için uygulanacak faiz oranı biraz daha düşüktür. O yüzden ilk önce yapmanız gereken ne kadar kredi çekeceğinize karar vermek. Sonrasında izlemeniz gereken adım ise bankaların değişen kredi faiz oranları. Sizin için en uygun bankayı seçmeniz için bazı karşılaştırma sitelerinin varlığından bahsetmek isteriz.

Bu karşılaştırma siteleri sayesinde hangi banka ne kadar faiz oranı belirlemiş hangi banka vade konusunda daha esnek davranıyor gibi noktaları bilebilir kredi çekmek için uygun bankayı bulabilirsiniz. Üstelik bu karşılaştırma siteleri sizi direkt olarak bankalara yönlendirebilir ve bu sayede hiç yerinizden kalkmadan hem kapsamlı araştırma hem de ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilirsiniz.

  1. Bu Yazıda Neler Var?

    İhtiyaç Kredisi Çekebilmeniz İçin Gerekli Koşullar

Bankaya ihtiyaç kredisi için başvuru yapmanın ön koşulu 18 yaşını doldurmuş olmaktır.18 yaşını geçen her birey ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunabilir. Ancak önemli olan nokta şu. Yasal zorunluluk yaşı 18 gibi görünüyor olsa da çoğu banka 20 yaş altındaki kişiler için ihtiyaç kredisi vermeye yanaşmıyor. 20 yaşına kadar en fazla kefilli ve ya ipotekli olmak şartıyla kredi başvurusu yapabiliyorsunuz

Kredinizi çekme türü olarak ipotek seçimi yaptıysanız bilmelisiniz ki eş onayı olmadan ipotek hakkını kullanamıyorsunuz. Tabii ipotek olarak verilecek ev ortak aile konutunuzsa bu durum geçerli Şahsınıza ait ev veya diğer mülkler için bu  onay gerekmiyor. İpotek değil de kefil olarak birini göstermek istiyorsanız da eş rızası almanız yasal bir sorumluluk.

Bankalarla ilişkili siciliniz temiz olmalı. Kredi notu denilen sistem sizin bankalarla aranızda geçen ödeme anlaşmazlıklarını veya ödeme konusundaki hassasiyetinizin sembolü. O sebeple kredi başvurusu yapacaksanız daha öncesinde bankalarla olan ilişkiniz iyi bir seviye de kredi notunuz ise yüksek olmalı.

Konut kredisi dışında ki krediler için aile gelirini işin içine katamıyorsunuz. Yani ortak mülk edinileceği zaman aile geliri kıstas kabul edilir.

Aylık gelirinizin resmi olarak ifade edildiği bir evrağınız olmalı. Mevcut iş yerindeki yetkili kişi kimse onun imzasının yer alması önem arz ediyor.

  1. İhtiyaç Kredisine Nasıl Başvururum?

İnternet bankacılığının bu denli geliştiği günümüzde artık banka kuyrukları beklemeniz gerekmiyor. İlgili bankaların internet sayfalarından rahatlıkla ihtiyaç kredisine başvuru yapabilirsiniz. Üstelik internet üzerinden yapılan ihtiyaç kredisi başvuruları daha hızlı incelenir ve tarafınıza dönüş yapılır. Bunun dışında sms yoluyla ya da direkt banka üzerinden de başvuru yapabilirsiniz. İnternet üzerinden yapacağınız başvurularda banka sizi şubeye davet edebilir. Böyle durumlarda evrak istenip istenmediğini sormak sonradan yaşanabilecek mağduriyetler için önem taşır. İhtiyaç kredisine başvuru yapmak diğer kredilere kıyasla çok daha hızlı ve pratiktir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir