Havale/EFT Ücreti Almayan Bankalar!

Sürekli olarak havale/EFT işlemi gerçekleştiren kişiler için işlem ücreti ağır gelmektedir. Bazı bankalar gönderilen ücretten belli bir oranla işlem ücreti keserken bazılarında ise sabit bir ücret kesilmektedir. Bazı bankalar ise herhangi bir işlem ücreti talep etmemektedir. Bu yazımızda ise hangi bankaların havale/EFT ücreti kesmediğini öğrenebilirsiniz.

Bu Yazıda Neler Var?

Havale ve EFT Arasındaki Fark Nedir?

Havale işlemi bir bankadaki hesaptan aynı bankadaki baka bir hesaba para transferi yapılması işlemine verilen isimdir. Örneğin; Ziraat Bankasında hesabı bulunan birisi, başka bir Ziraat Bankasında bulunan hesaba para transferi yaparsa bu işleme havale adı verilmektedir.

EFT işlemi ise bir bankada bulunan hesaptan başka bir bankada bulunan bir hesaba para transferi gerçekleştirilmesine verilen isimdir. Örneğin; Ziraat bankasında bir hesabınız varsa ve Garanti bankasında hesabı bulunan birine para transferi yaparsanız bu işleme EFT ismi verilmektedir.

Hangi Bankalar Havale/EFT Ücreti Almıyor?

havale eft almayan bankalar

Bazı bankalar size havale/EFT işlemi için ücret ödemeyeceğinizi belirtir ve hesabınızı açmanızı sağlar. Ardından bu hesabı bir sene kullanmanız sonucunda sizlerden havale/EFT ücreti almaya başlayacaktır. Aşağıda vereceğimiz bankalar ise sizden hiçbir zaman işlem ücreti talep etmeyecektir.

Enpara

Enpara, QNB Finansbank’ın online olarak sunduğu bir bankadır. Yani bu bankadan bir hesap açarsanız işlemler için fiziki bir bankaya gitmeye ihtiyacınız olmayacaktır ve tüm işlemlerinizi internet üzerinden halledebilirsiniz.

Hesabınızı açtıktan sonra mobil bankacılık, internet bankacılığı ve telefon bankacılığı kullanarak istediğiniz yerden bütün işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca para çekme/para yatırma işlemleri için tüm QNB Finansbank ATM’lerini kullanabilirsiniz.

Enpara kuruluşu, kurulduğu günden beri hiçbir zaman için havale/EFT ücreti alınmayacağını taahhüt etmektedir. Dolayısıyla banka kapanana kadar sizden hiçbir ücret alınmayacaktır. Bunun yanında sizden hiçbir hesap işletim ücreti veya kart ücreti talep edilmeyecektir.

Kuveyt Türk/Kuveyt Türk Senin Bankan

Kuveyt Türk bankası da havale/EFT için işlem ücreti almayacağını taahhüt eden bir bankadır. İsterseniz sadece Kuveyt Türk Senin Bankan hizmetini aktif ederek başka bir hesap kullanmamayı tercih edebilirsiniz. Bunun yanında isterseniz direkt olarak Kuveyt Türk hesabı açarak işlemlerinizi yürütebilirsiniz. Ayrıca Kuveyt Türk hesabında da kart aidatı talep edilmemektedir.

CepteTEB

CepteTEB, Türk Ekonomi Bankası’nın dijital bankacılık olarak sunduğu bir hizmettir. Yani Enpara gibi sadece online hizmet vermektedir. Oldukça kullanışlı ve başarılı olan CepteTEB bankası havale/EFT işlemlerinden ücret talep etmemektedir. Aynı zamanda yukarıda saydığımız bankalar gibi CepteTEB bankasında da kart aidatı, hesap işletim ücreti gibi masraflar bulunmamaktadır.

İnternet üzerinden online olarak başvuru yapmanız durumunda kurye aracılığıyla hesap kartınız size ulaştırılmaktadır. Bu hesap kartını kullanarak tüm TEB ATMlerinden para yatırma/para çekme ve diğer işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Albaraka Türk Katılım Bankası

Albaraka Bankasından banka kartı çıkartmanız halinde internetten, mobilden, ATMden ve telefondan yapacağınız havale/EFT işlemlerinde herhangi bir işlem ücreti ödemezsiniz. Bununla beraber herhangi bir kart aidatı, hesap işletim ücreti gibi işlemler için bir ücret talep edilmemektedir.

Fibabanka

havale eft almayan bankalar

Fibabanka’da hesap açmanız durumunda internet, mobil ve telefon üzerinden yapacağınız havale ücretleri için herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Ancak, EFT işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız sadece mobil bankacılık üzerinden gerçekleştireceğiniz işlemlerden EFT ücreti alınacaktır.

Havale/EFT Ücreti Ödememek İçin Hangi Bankayı Tercih Etmeliyim?

Yukarıdaki saydığımız bankalar arasından istediğinizi kullanabilirsiniz. Hangi bankayı kullanacağınıza karar verirken bankaların kampanyalarına göz atmanızı tavsiye ederiz. Örneğin; Enpara bankasında farklı zamanlarda farklı kampanyalara yer verilmektedir. Bu kampanyalar bütçenizi destekleyebilir. Aynı şekilde CepteTEB bankası da zaman zaman farklı farklı kampanyalar düzenlemektedir.

Aynı zamanda çevrenizdeki ATMlerin de önemi vardır. Yani bulunduğunuz bölgede hangi bankanın ATMsi bulunuyorsa bu bankaya yönelmenizi tavsiye ederiz. ATM sayısı bakımından QNB Finansbank diğer bankalardan bir adım önde olabilir.

NOT: Yukarıda paylaşılan bilgiler 2019 senesi için geçerlidir. Daha sonradan bankaların işlem ücretini güncellemesi mümkündür. Aynı zamanda bu ücretler bireysel hesaplar için geçerlidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir