Hacizli Araç Yakalama Süresi Ne Kadardır? Araç Bağlama

El konulan bir aracın tescil süresi, araç kilitleme olarak da bilinir. El konulan bir araç, trafiği ihlal etmesi durumunda trafik ekibi tarafından trafikten men edilebilir. Bu sayede arabayı rehine veren kimse, arabayı satıp borcu tahsil etmiş olur. El konulan araç bağlandıktan sonra kayyumun otoparkına çekilir ve satış tarihine kadar bekletilir. Otopark ücreti de araç sorumluluğuna tahsil edilir. Bu kadar borcu ödemek ve en önemlisi satışı hızlı bir şekilde tamamlamak için araba genellikle daha ucuza, hatta zararına satılır. Bunun yerine, fırsat verildiğinde borçlarınızı ödemenin bir yolunu seçmelisiniz.

Bu Yazıda Neler Var?

Araba Hacizlerinde Yakalama Süresi Ne Kadardır?

Banka borçları, ödenmemiş borçlar veya ödenmemiş senetler bir avukat aracılığıyla mahkemeye götürülebilir. Mahkemece yapılacak takip sonucunda borç konsolidasyonu tamamlandığında ihtarname gönderilecek ve borç konsolidasyonu talep edilecektir. Maalesef bu ihtar mektuplarından sonra borçlarınızı kabul edilebilir yasal süreç içinde ödemezseniz icra takibi başlatılabilir. Bunu yapmamak için en kısa yoldan borcu ödemek gerekir.

Elbette bu aşamalarda, farklı ödeme seçeneklerini görüşmek için borcunuza nezaret eden avukatla görüşebilirsiniz. Şartları avukatınıza sunarak, taksit ödemeleri veya ertelenmiş ödemeler gibi şartları kabul edip etmediğinizi bileceksiniz. Bu yönteme başvurmazsanız kolluk kuvvetleri tarafından düzenlenen bir otomatik ödeme avukatı mal varlığınızı sorgulayacak ve araç ipoteği bu aşamada gündeme gelecektir. Arabanız varsa ipotek koyarak trafiği engelleyebilirsiniz.

Hacizli Araç Yakalama Süresi Var Mıdır?

Elbette haczedilen araçların bir yakalama süresi vardır. Bu süre Türkiye Cumhuriyeti kanunları tarafından belirlenir ve tüm icra makamları tarafından uygulanır. Aktif olarak kullandığınız aracınız depozito kapsamında ise aracınız trafiğe çıktığı anda kilitlenebilir. Kurulduktan sonra yediemin otoparkına çekilecek ve altı ila bir yıl içinde bir avukat tarafından satılmaya hazır hale getirilecek. Satış işlemi tamamlandıktan hemen sonra alacaklar toplanır ve icra dosyaları kapatılır. El konulan araç sağa veya sola dönüşle bağlantılı mı Yukarıda da bahsedildiği gibi aracınız şu anda trafikte bir değişikliğe karışmış durumda.

Araba Değeri Borcumdan Daha Fazla, Aradaki Fark Ne Olur?

Çoğu durumda, borç miktarı arabanın piyasa değerine tekabül etmez. Örneğin arabanıza 10.000 TL borç için haciz geldi diyelim. İcra takibi başlatıldıktan sonra araç 50.000 TL’ye satılırsa tüm masraflar düşüldükten sonra kalan tutar ödenir. Bu ödemeler de icra daireleri tarafından yapılır.

Arabanın Üzerindeki Haciz Nasıl Kalkar?

Arabanıza borç nedeniyle el konulduysa, borçtan kurtulmak için borcu ödemeniz gerekecektir. Borcun ödenmesinden 15 gün sonra araç üzerindeki haciz kaldırılır ve icra dosyası kalıcı olarak kapatılır. Araç ipotekli ise borç ödenmeden ipotek kaldırılamaz.

Bazı yanlış anlaşılmalar avukatınızla aranızda gerilim yaratabilir. Bunun nedeni, çoğu insanın borçlarını taksitler halinde ödemeye başladıklarında araba üzerindeki ipoteğin kalkacağına inanmalarıdır. Bu en yaygın yanılgılardan biridir. Bir avukata danışıp taksitle ödemeye başlarsanız sadece araca ilişkin tutuklama kararı kalkacaktır. Araç üzerindeki haciz, ancak borç kapatıldığında, yani icra dosyası tamamen kapandığında kalkar.

Haciz Süresi konusu, borcun ödenmesinden sonra hacizin kaldırılması, haciz kararının iptali, hacizli araca haciz için zamanaşımı süresi, hacizli aracın mutlaka ibra edilip edilmeyeceği gibi konulara değinildi.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir