Günlük Al Sat Yapılabilecek Hisseler | Öneri | Taktik | Strateji | 2019

Bu Yazıda Neler Var?

Günlük Al Sat Yapılabilecek Hisseler 2019

Kısa, orta ve uzun vadede iyi bir yatırım aracı olarak değerlendirebileceğiniz borsa, kimileri için iyi bir şans olabilirken; kimileri için şanssız bir son olabiliyor. Bu iki durum arasındaki ayrım ise borsanın analiz edilebilme özelliğidir. İyi bir analist, borsa uzmanı olduğunuzu düşünüyorsanız kazanmanız mümkün. Ancak spekülasyonları, grafik eğrilerini ve trendleri takip etmeniz ve doğru yorumluyor olabilmeniz gerekiyor. Yeterli bilgi ve donanıma sahipseniz, kazanma ihtimaliniz vardır. Günlük al sat yapılabilecek hisseler de aynı şekilde iyi bir analiz ve yorumlama kabiliyeti gerektirir.

En iyi al sat taktikleri, gülük al sat hisse önerileri, borsada gelecek vaad eden hisseler ve benzeri konularda detaylı bir makale hazırladık. Bu bilgiler, sizler için rehber niteliği taşımaktadır. Ancak önerilerimiz ile sizlere kazanç vaad etmiyoruz. Borsa her ne kadar temelde bilgi, birikim ve doğru yorumlama yetisi gerektirse de, gerçek bir yatırımda hisselerin değer kaybetmesi veya kazanması için onlarca farklı kriter bulunuyor. Yazımızın devamında, başlangıç ve orta seviye yatırımlarınız için ipuçları ve hisse önerileri göreceksiniz. Borsada yeni bir başlangıç yapmak istiyorsanız, Günlük al sat yapılabilecek hisseler bakımından bu bilgiler size ışık tutacaktır.

Günlük Al Sat Hisse Önerileri

Kısa yoldan hisselerden kâr elde etmenin en kolay yolu, günlük değerlenebilecek veya değer kaybedebilecek hisselere yönelmektir. Ancak her ne kadar değer kazanması ve kaybetmesi muhtemel olan hisselere yönelmeniz gerekse de, yatırımlarınızı ulusal  ve uluslararası talep gören şirketlerden yana kullanmanız gerekiyor. Örneğin büyük spor kulüpleri, önemli karşılaşmaların oynandığı günlerde büyük hisse değişimlerine maruz kalırlar. Avrupa kupalarına katılma, gruptan çıkma veya şampiyon olma ihtimalinin olduğu günlerde günlük al sat yapılabilecek hisseler ile al – sat yaparak kısa vadeli kazançlar elde edilebilir.

Ortalama bir gün içerisinde hisseler %5 ila %20 arasında farklılığa neden olabilir. Buna göre 10.000 TL’lik kaldıraçsız bir hisse yatırımı ve %10 kâr oranı ile 1.000 TL kazanmak mümkün olabilir. Aynı şekilde hisselerin değer kaybetmesiyle kayıp oranı da 1.000 TL olacaktır. Günlük al sat hisse önerileri arasında yer vermek istediğimiz bir diğer değişken ise firmaların spekülasyonlarını ve trendlerini yakalayabilmenizdir. Firma satışları, satın alma teklifleri, yeni ortaklıklar, yeni çalışmalar, tanıtımlar, fuarlar, ulusal ve uluslararası reklamlar gibi çeşitli faaliyetler sonucunda firmaların hisseleri günlük olarak ciddi oranlarda değer kazanabilir veya kaybedebilir. Bu gelişmeleri yakından takip ederek ve doğru yorumlayarak etkili yatırımlar yapılabilir.

Borsada Günlük Al Sat Taktikleri

Momentum göstergesini kullanmak, risk seviyenizi doğru belirlemek ve kısa vadeli eğimleri göz önünde bulundurmak; borsada günlük al sat taktikleri arasındadır. Şayet yeni bir yatırımcıysanız, muhtemelen günlük yüksek kazanç hayalleri kuruyorsunuzdur. Başlangıç seviyesindeki yatırımcılar, acele karar verdiklerinden ve iyi analiz yapamadıklarından kaybetme ihtimalleri daha yüksektir. Fakat motivasyon ve sabır, borsanın en önemli iki etkeninden birisidir. Öncelikle başlangıçta risk seviyenizi düşük tutarak, zarar görmeyeceğiniz pozisyonlar belirlemelisiniz. Ufak zararlar ve ufak kârlar, bu pozisyonlarda olası görülebilir. Fakat yüksek yatırımlardan ve ani eğilimlerden kaçınmalısınız. Örneğin yatırım yaptığınız bir hissenin, ani bir şekilde yükselmesi sonucunda elinizdeki hisseyi satmaktansa; biraz daha sabırlı olup daha da yükselebileceğini göz önünde bulundurmalısınız. Aynı şekilde ani düşüşlerde de zararınızın büyümemesi için elinizdeki hisseyi satmamalısınız.

Kısa vadeli eğilimleri takip etmek, borsada günlük al sat yapılabilecek hisseler taktiklerindendir. Daha açıklayıcı olursak, son birkaç gündür düşme eğilimi gösteren bir hisse senedi için işlem yapmak istiyorsanız, seçiminizi alımdan yana değil de, satıştan yana doğru kullanmanız, eğilimleri takip etmeniz için bir şans. Üst üste 5 kez düşme eğilimi gösteren bir hisse, 6. işlemde yüksek ihtimalle yine bir düşüş eğilimi gösterir.

Borsada Günlük Al Sat Taktikleri
Borsada Günlük Al Sat Taktikleri

Şirket haberlerini ve gelişmeleri takip etmek, günlük al sat taktiklerinden birisidir. Örneğin bir firma, sağlam bir ortaklığa imza attıysa ve bu çok yeni bir gelişmeyse, borsa hisselerinin yükselmesi muhtemeldir. Mevcut eğilimleri de göz önünde bulundurarak, belirli bir risk seviyesi kapsamında yatırımlarınızı hisse alarak değerlendirebilirsiniz. Birkaç gün bekleyip, yükselişin devam ettiği bir sırada tekrardan elden çıkarak; kısa vadeli kazançlar yakalayabilirsiniz. Tabi bunun yanında gerçek dışı haberleri veya spekülatif eylemleri de ayırt etmeniz gerekir. Bu tür haberler sonucunda borsada ani değişimler oluşsa da, dakikalar veya saatler sonra spekülatif olduğu anlaşılabiliyor. Bu durumda ise kaybedenler, spekülasyon oltasına düşenler oluyor.

En İyi Al Sat Taktikleri

Yatırımcılar, borsada analiz yaparken başkalarının tecrübelerinden yararlanabilir. Bu konuda önerimiz, tahminleriyle kendini ispatlamış borsa araştırmacılarını dikkate almanızdır. Ayrıca kendini ispatlamış, uygun fiyatlı, çok aşırı yükseliş beklenmeyen hisselerle ilgilenmeniz, olası kazancınızı artıracaktır. Ani yükseliş yapmış hisselere yönelmek, yanıltıcı olabilir. Sürekli bir yükseliş içerisinde olanlar veya tersi yönde düşüş gösterenler, üzerinde yoğunlaşılabilecek hisselerdendir. Firma araştırmalarınızı sağlam kaynaklardan edinin. Yatırımlarınız sonucu elde edeceğiniz zararları amorti edecek alternatif yatırımlara da yönelmeniz gerekir. Bunun yanında, her zaman nakit bulundurun ve her zaman B planınız olsun ayrıca günlük al sat yapılabilecek hisseler başlığını gözden kaçırmamaya çalışın. Hiç bir zaman tek bir hisseye bel bağlamayın ve ilave hisse alımlarında bulunun. En iyi al sat taktikleri arasında hisseleri uygun fiyatta satın alabilmek gelmekte.

Borsada Al Sat Stratejileri

İyi bir borsa hissedarı olmak için grafiklerin iyi bir şekilde analiz edilmesi gerektiğinden bahsetmiştik. Analizlere ek olarak borsada al sat stratejileri bahsetmek gerekirse:

  • Hisse satışı yapılan şirketin öz sermaye yapısı, kurumsal bilgileri, ortaklık yapısı ve çalışmaları göz önünde bulundurulmalı,
  • Hisselerin en düşük ve en yüksek fiyatları ele alınmalı. Bu kapsamda, değeri zirvede olan bir hissenin düşüşe geçme ihtimali ve değeri dipte olan bir hissenin yükselme ihtimali daha fazladır. Bunlar göz önünde bulundurulmalı,
  • Teknik analizlere bağlı olan hisseler ve hareketli ortalamaya sahip olan hisseler uzun süreli takip ister. Kısa vadeli analizler yerine, uzun vadeli analizler yapılmalı,
  • Yatırımlarınızda uzun vadeli veya kısa vadeli planlar kurmalısınız. Buna bağlı olarak planlarınıza uymalı ve ani değişimler nedeniyle hisselerinizi elden çıkarmamalısınız.

Borsada Al Sat Sinyali Veren Programlar

Bigpara, Borsa Trade, Turkishbulls BIST Sinyal Listesi gibi çeşitli platformlar, kullanıcılarına borsada al sat sinyali veren programlar sunmaktadır. Bu programlar, borsadaki değişimler ile ilgili yatırımcılarına çeşitli uyarılar yapmaktadır. Kapanış bilgileri, hacim ve günlük değişim yüzdeleri parametrelerine bağlı olarak bazı tahminler yapılmakta. Firmaların hisselerinin hangi yönde eğilim gösterebilecekleri, en düşük veya en yüksek fiyata geldikleri, çok ucuz veya pahalı oldukları gibi analizlerin sonucunu yatırımcılara açıklamaktadır. Bu açıklamaları göz önünde bulundurarak, günlük al sat yapılabilecek hisseler yatırımlarınız için destek alabilirsiniz.

Güçlü Al Veren Hisseler

Borsa’da yatırım yapmak için en önemli kurallardan birisi de güncel gelişmeleri takip etmektir. Ne kadar güncel kalabilirseniz, o kadar iyi analiz yapabilirsiniz. Çeşitli borsa platformları (forumlar, borsa yatırım araçları, borsa yorumlarıyla kullanıcılarına katkı sağlayan web siteleri, vb.) kendi analiz yöntemlerini kullanarak günlü al veren hisseleri günlük olarak yayınlamaktadır. Özellikle BIST 100 üzerinde teknik analizde uygulanan 12 farklı gösterge yöntemi sayesinde puanlamaya giren listeler paylaşılmaktadır. Ancak her ne kadar farklı göstergelere göre al veren hisseler sunulsa da tek başına değerlendirme için yeterli değildir. Bunun yanında temel analizlerin de yapılması gerekir. Yatırım hisselerine yoğunlaşmak için bu platformlardaki önerileri takip edebilirsiniz.

Borsada Gelecek Vaad Eden Hisseler 2019

Tahmini temettü dağıtım tarihi yakın olan hisseler, borsada gelecek vaad eden hisseler arasında yer alıyor. Özellikle 4-6 aylık orta vadeli dönemler baz alındığında, sanayi kuruluşları ön planda yer alıyor.

Türk Traktör, Ereğli Demir Çelik, Adama Çimento %15’in üzerinde temettü verimi olan firmalardan bazıları. Bu analizler, çeşitli finans sitelerinde ziyaretçilerine tablo şeklinde sunulmaktadır. Geçtiğimiz 2018 yılında yüksek verim ile gündeme gelen hisselerin yükselişi devam edenlerine yönelmeniz kazancınızı artırabilir. Ancak bununla birlikte güncel gelişmeleri ve günlük al sat yapılabilecek hisseler de takip edilmelidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir