Grup Sigortası Nedir

Sağlık sigortası, konut sigortası, araç sigortası ya da değerli eşya sigortası satın almak mümkün olmakla birlikte birçok sigorta türü tercih edilmektedir. Her duruma uygun isteğe bağlı sigorta sizi ve sevdiklerinizi korur. Sigorta denilince akla bireysel sigorta ürünleri gelmektedir. Ancak grup sigortası da popüler bir ürün olarak dikkat çekiyor. Grup sigortası hakkında daha fazla bilgi edinmek için birçok kişi bu tür bir poliçenin kapsamıyla ilgilenmektedir. Tüm grup sigorta ve garanti sorularınız için bir makale hazırladık.

Bu Yazıda Neler Var?

Grup Sigortası Nedir?

Grup sigortasına şirket sigortası da denir. Sağlık sigortası söz konusu olduğunda işverenler, sıklıkla tercih edilen grup sigortası ile hem çalışanlarını hem de muhtemelen ailelerini sigortalayabiliyor. Grup sigortası, adından da anlaşılacağı gibi tüm çalışanlar için eşit fırsatlar sunmaktadır. Grup sigortalı özel hastanelerde muayene ve tedavilerinizi ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz ve oldukça konforlu bir çalışma ortamıdır. Öte yandan, grup sigortası içeriği ile ilgili tüm işlemler kullanıcı tarafından gerçekleştirilir ve çoğu sigorta primi kullanıcı tarafından karşılanır. Sigorta şirketleri aynı zamanda çok sayıda çalışanı için sağlık sigortası yaptıracak, böylece sigorta prim tutarları da önemli ölçüde azalmış olacak.

Grup Sigortası Neleri Kapsar? Teminatları Nelerdir?

Grup sigortası ile tüm çalışanlar aynı haklara sahiptir ve bu garanti emekli olana kadar devam eder. Birçok kişi grup sigortasının neleri kapsadığını ve neleri kapsadığını merak ediyor olabilir. Grup sağlık sigortasının kapsamı, bireysel sağlık sigortası ile hemen hemen aynıdır. Bu nedenle ayakta ve yatarak tedavi masrafları sağlanmaktadır. Anlaşmalı özel hastanelerde, sigorta kapsamı kısıtlamalarına bağlı olarak, çalışanlara kan testi, fizik tedavi veya diğer teşhis testleri yapılabilir. Ayakta tedavi mümkün değilse yatarak tedavi etkilidir. Çalışanın cerrahi hastalığı nedeniyle tedavi masrafları, poliçede belirtilen şartlar dahilinde yatarak tedavi kapsamında sigorta şirketi tarafından karşılanır. Aynı zamanda anestezi uygulamaları, hastane odaları ve yemekhaneleri, klinik uygulamada kullanılan tıbbi ekipmanlar da kapsanmaktadır.

Yatarak tedavi teminatı ise ayakta tedavinin mümkün olmadığı durumlarda devreye girmektedir. Çalışanların ameliyat olması gereken hastalıklarda tedavi masrafları, yatarak tedavi teminatı kapsamında sigorta şirketi tarafından poliçede belirlenen şartlara uygun olarak karşılanır. Aynı zamanda anestezi uygulaması, hastanede odası ve yemek hizmeti, ameliyatta kullanılan tıbbi gereçler de teminat altındadır.

Grup Sigortası Avantajları Nelerdir?

Grup sigortasının birçok avantajı bulunmaktadır. Bu faydalar sadece çalışanlar için değil, işverenler için de geçerlidir. Buna göre grup sigortası avantajları şu şekildedir:

  • Her çalışan için ayrı ayrı poliçe düzenlenmesine gerek kalmadan, tüm çalışanları tek bir poliçede güvence altına alabilirsiniz.
  • Grup sigortası poliçesini ihtiyaçlarınıza uygun olarak hazırlanmasını sağlayabilirsiniz. Dilerseniz poliçeye ek teminatlar dahil edebilir, isterseniz bütçenize uygun poliçeyi tercih edebilirsiniz.
  • Çalışanlar kendilerini daha güvende hissedeceklerinden işletmeye olan bağlılıklarının artmasını sağlayabilirsiniz.
  • Acil durumlarda büyük kolaylık sunan grup sigortası ile çalışanlar zor anlarında yanlarında olduğunuzu bilerek işlerine daha bağlı hale gelirler.

Grup Sağlık Sigortasına Nasıl Başvuru Yapılır?

Grup sağlık sigortasına kaydolmadan önce, işveren, çalışan ve varsa çalışanın ailesi tarafından doldurulacak bir başvuru formu dağıtmalıdır. Tüm çalışanlar başvuruyu tamamladıktan sonra sigorta şirketine başvuru yapılabilir. Bu sırada sigorta şirketleri risk araştırması yaparak prim belirleme aşamasına geçerler. Daha sonra işverene teklif yapılacak ve sigorta kapsamı hakkında bilgi verilecektir. Grup sigortası işveren taahhüdünden sonra başlar.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir