Genç Çiftçi Kredisi 2019 (Devlet Destekli Hibe)

Genç Çifti Kredi Başvurusu 2019 yılında ne zaman olacağı hakkında merak ettikleriniz var ise yazımızı okuyabilirsiniz. Bildiğiniz gibi Türkiye bir tarım ülkesidir ve tarım ülkesi olmasından dolayı da birçok kişi çiftçilik ile uğraşmaktadır. Yalnız son yıllardaki teknoloji gelişmesi ve yaşam şartlarının değişmesi sebebi ile gençlerinde artık bir iş kolu olmuştur. Bu iş kolu tarım ve hayvancılıktır. Sizde eğer genç çiftçi iseniz ve bu işi yapmak istiyorsanız devlet destekli hibe krediler ile bu işi yapmanıza olanak sağlanmaktadır. Çünkü bu işi kurmak için önünüzde bir sermaye olması gerekmektedir. Bu sermaye eğer yok ise, devlet destekli genç çiftçiye hibe kredisine başvuru yapabilirsiniz. Bu yazımız da sizlere genç çiftçi kredisi başvurusu nasıl yapılır ve şartları nelerdir bunun hakkında bilgiler vereceğiz.

Bu Yazıda Neler Var?

Genç Çiftçi Başvuru Şartları

Genç Çiftçi projesi Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen bir destek projesidir. Tarım alanında çalışmak isteyen ve kendi işini kırmak isteyen genç çiftçilere devlet hibe destek ve faizsiz kredi imkanı sağlamaktadır. Hibe desteklerinin verildiği alanlar İpek böcekçiliği alanı, Tıbbı Aromatik Bitkiler alanı, Manda Yetiştiriciliği, Arı sütü ve ana arı yetiştiriciliği ve keçi yetiştiriciliği gibi alanlardır. Hibe destekleri alabilmeniz için bu tarz işlerle ilgilenmeniz gerekmektedir. Genç çiftçi kredi başvurusunda 30 Bin TL kredi desteği verilmektedir. Bu desteği almanız için bazı şartlara uygun müşteri grubunda olmanız gerekmektedir. Genç çiftçi için belirli bir yaş sınırı vardır ve bu yaş sınırının üzerindekiler bu krediye başvuru yapamazlar. Bu şartlar şunlardır.

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekmektedir,
  • Yaş sınırı 18 ile 41 yaş arasında olmalı,
  • Vergi mükellefi olmamak,
  • Bir işte ücretli olarak çalışmıyor olmanız gerekir,
  • Okuma-yazma bilmeniz gerekmektedir,
  • Arıcılık için en az 50 adet kovana sahip olmanız gerekmektedir,
  • Devlet tarafından verilen hibe kredileri daha önce almamak ve ailenizden kimsenin de almaması gerekmektedir,
  • Hayvan yetiştiriciliği desteği için büyükbaş 15 küçükbaş 50 hayvana sahip olmamak.

Yukarıdaki şartlara uygun genç çiftçi iseniz hibe destek kredisine başvurmanızda bir sakınca yoktur. Şimdi isterseniz genç çiftçi hibe kredisi başvuru nasıl yapılır bunun hakkında bilgiler verelim.

Genç Çiftçi Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yukarıdaki şartları sağladığınızı düşünüyorsanız internet üzerinden Genç Çiftçi kredisine başvuru yapabilirsiniz. https://gencciftci.tarim.gov.tr adresine girdikten sonra ön kayıt yapmanız gerekmektedir. Ön kayıt yaparken adınızı soyadınızı baba ve anne adınızı yazacak ve diğer temel bilgiler sorulacaktır. Tüm formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Önemli olan ve doldurulmasında özen göstereceğiniz yer ise projenizin adı, projenizin faaliyeti, proje ili ve konusu bilgileridir. Projenin amacını iyi açıklamanız gerekmektedir. Kredinin kabulü için projenin amacı önemli bir yer almaktadır. Ön kayıt yaptırdıktan sonra kaydınız onaylanırsa hibe kredi almaya hak kazanacaksınız. Ziraat Bankası tarafından verilecek olan bu hibe krediyi almadan önce bazı evrakları hazırlamanız gerekmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın il ve ilçedeki şubelerine giderken Kimliğiniz, Taahütname, Diplomalarınız, Başvuru Dilekçesi, Proje tanıtım formu ve SGK’dan alınacak bir iş yerinde çalışmadığınızı gösteren belgeyi götürmelisiniz. Tarım ve Orman bakanlığından yapacağınız bu başvuru sonrası bankadan kredinizi alabilirsiniz. Krediniz eşit taksitler ile size ödenecektir.

Genç Çiftçi Başvuru Tarihi 2019

Son yıllarda bu tarz kredilere başvuru çok olduğu için bu kredinin tarihini 2019 yılına kadar uzatmışlardır. Yoğun ilgi sebebi ile son başvuru tarihi 01 Ekim 2018 iken 31 Mayıs 2019 tarihine kadar uzatılmıştır. Bu projelerden yararlanmak isteyenler bu tarihe kadar başvurularını internet ortamında gerçekleştirebilirler. Yukarıda söylediğimiz gibi bu tarihe kadar ön kayıt yaptırmanız gerekmektedir.

Bu konuda “Genç Çiftçi Kredisi 2019” üzerinde durduk, Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi ve Bitkisel Üretim Kredi Desteği konuları da dikkatinizi çekebilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir