Gayrinakdi Kredi Veren Bankalar | Gayrinakdi Kredi Şartları | 2019

Gayrinakdi Kredi Veren Bankalar hangileridir? Kredi denilince genellikle pek çok insanın aklına nakit krediler gelir. Ancak bunun haricinde bir de gayrinakdi kredi veren bankalar vardır. Bu tarz krediler bireysel müşterilerin dışında kalanlar yani şirketler tarafından kullanılır. Kredinin temel amacı ticaret dünyasında mal ve hizmet alışverişlerinin daha hızlı ve kolay şekilde gerçekleştirilmesini sağlamaktır. Gayrinakdi kredi ile yapılan işlemler alacak riskinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Peşin ödeme yerine vadeli alışveriş imkanı sağlayan bu kredi için gayrinakdi kredi limitleri kullanılır. Sunulan bu hizmetten bankalar da kar elde ederler ve komisyon, masraf, faiz gibi özellikler bu karı meydana getirir. Her bankanın bu krediye yönelik sunduğu özellikler birbirinden farklılık gösterir.

Bu Yazıda Neler Var?

Akbank Gayrinakdi Krediler

Akbank gayrinakdi kredi veren bankalar arasındadır. Akbank, çatısı altında; akreditif, kabul/aval kredisi, referans mektubu, TL/YP teminat mektubu gibi çeşitlere ayrılır. Bunların her birinin en önemli avantajı firmaların Akbank’ın saygınlığından ve güvenilirliğinden faydalanabilmesidir. Güven olarak ifade edilen bu durumun haricinde bir de iş kolaylığı, maliyet ve garanti gibi avantajlar da meydana gelir. İş kolaylığı ve maliyet yönü sayesinde firmalar sermayeye bağlamadan iş yapabilirler.

Banka tarafından sunulan Akreditif kredisini yurtdışından ithalat yapmakta olan tüm firmalar kullanabilir. Referans mektubunda ise Akbank bünyesinde olan şirket bilgileri istek doğrultusunda ilgili kişilerle paylaşılır. Bu uygulama tesis ve onarım ihalelerine yönelik nakit gereksinimlerini çözüme kavuşturur. Teminat mektubunda da ilgili işin zamanında ve herhangi bir eksik olmadan yapılacağı taahhüt edilir. Bir nevi garanti mektubu olarak da isimlendirilebilir.

Dilerseniz Gayrinakdi Kredi Nedir? linkine tıklayarak, Gayrinakdi Kredi Kimlere Verilir? hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Denizbank Gayrinakdi Krediler

Gayrinakdi kredi veren bankalar adı altında Denizbank’ta sunulan hizmetler biraz daha çeşitlilik gösterir. Buna göre ülke kredileri, kabul/aval kredileri, akreditif, harici garantiler, referans ve teminat mektubu bunlar arasında yer alır. Harici garantiler muhatabı yurtdışında yerleşik kişi ya da kurum olan ve yabancı para cinsinden verilen gayri nakit krediler olarak ifade edilir. Buna ek olarak banka Türk girişimciler tarafından yurtdışında kurulan adi ortaklıklar için de garanti verir.

Ülke kredileri ise aracı banka kullanılarak verilen kredidir. Yani ihracatçı olan firma parasını aracı bankadan peşin alır, ithalatçı olan ise ödemesini vadeli olacak şekilde yapar. Bu tarz verilen krediler genel olarak ihracatçısının bulunduğu ülkeye göre farklı isimler alabilir.

Aktifbank Gayrinakdi Krediler

Kurumsal ve ticari krediler altında verilen Aktifbank gayrinakdi kredi veren bankalar TL/YP teminat mektubu, ihracata hazırlık kredileri teminat mektubu ve referans mektubu başlıklarından meydana gelir.

İhracata Hazırlık Kredileri Veren Bankalar

Teminat mektubu için temel amaç ihracatçıya daha ucuz finansman sağlamak ve ihracatın gelişmesidir. Buna yönelik kredi Eximbank tarafından düzenlenmekte olup Aktifbank tarafından ihracatçı firma lehine ve Eximbank’a hitap eden teminat mektubu düzenlenir. Yurt içi teminat mektubu talep formu için bankanın internet sitesi ziyaret edilebilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir