Franchise Nedir? | Franchise (Bayi) Olmanın Avantajları

Franchise yani dilimizdeki karşılığı ile bayilik nedir? kavramını açıklayarak konuya giriş yapmak yazımızın ilerideki kısımlarında anlatacaklarımızın daha sağlam temellere oturmasını sağlayacaktır. Çok sık duyduğunuz ya da okuduğumuz bir kavram olan franchising nedir? konusuna açıklık getirmenin faydalı olacağını düşünüyorum.

Bu Yazıda Neler Var?

Franchise Nedir?

Franchising yani bayilik verme en basit anlamıyla bir markanın isim hakkının kullanılması anlamına gelmektedir. Bu noktada da iki kavram karşımıza çıkmaktadır, bunlardan birincisi franchisor (bayilik veren), ikincisi ise franchise (bayilik alandır) olarak adlandırılmaktadır. Burada franchisor isminin ve hizmetlerinin kullanılmasına izin veren ama firmadır, franchise ise ana firmanın belirlediği kurallar ve ödeme koşulları çerçevesinde bu hizmeti yürütmeye yetkisi olan özel ya da tüzel kişilerdir.

Franchise (Bayi) Olmanın Avantajları

Franchaise yani bayi olmanın avantajlarından bazılarını belirtmek gerekirse; en başta söylenilmesi gereken iş kurmak için gereken zaman ve enerjiden sağlanacak olan büyük bir tasarruftur. Diğer bir önemli nokta ise, zaten marka bilinilirliği sağlanmış olan bir firmanın bayisi olunacağı için rahat bir şekilde satış imkanına sahip olacaksınız. Müşterilerin güvenini kazanmış bir firmanın bayiliğini yapmak satışta başarıyı getirecek en büyük unsurlardan biridir.

Bayilik veren firmalar genellikle köklü ve bilinirliği olan firmalar olduğu için çok kısa sürede rekabet üstünlüğünüz olacaktır. Bazı firmalar reklam katılım payı isterken bazıları istememektedir. Unutmamak gerekir ki bir firma için reklam önemli bir noktadır, bayilik almayıp kendi markanız ile yapacağınız işlerde de mutlaka reklam çalışmasına gitmeniz gerekmekte ve bu çalışmalar gerektiği gibi verim alacak şekilde yapıldığında bayilik veren firmaların talep ettiği reklam katılım paylarının ücretlerini çok çok aşmaktadır. Aynı zamanda reklam ve halkla ilişkiler çalışmalarının tek bir elden yürütülmesi de büyük bir avantajdır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir