Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2021

Ev ekonomisine katkı sağlayan kadınlar ev hanımı olsa dahi artık kredi çekebiliyorlar. Tabi bu krediyi alabilmek için bazı şartları sağlıyor olmak gerekiyor. Fakat bankalar ellerinden geldiğince ev hanımlarına destek olmak için çabalıyorlar. Bu krediyi alabilmek için gerekli şartları sağlayan kadınların, ev ekonomisine katkısı olduğuna dair bir belge bulundurmaları gerekiyor. Bu belge aylık geliri kanıtlıyor olması lazım. Ev hanımları, aylık gelirinin yarısına oranla aylık ödeme yapabiliyor. Bu durum da aylık gelir ne kadar yüksekse o kadar kredi çekmeye imkan sağlıyor. Fakat hiçbir kadının SGK’ya bağlı olarak çalışması zorunlu değil.

Bu Yazıda Neler Var?

Ev Hanımlarına Hangi Bankalar Kredi Verir?

Her banka kredi imkanlarını müşterilerine sunmakta. Fakat ev hanımlarına destek projesi kapsamında her banka ev hanımlarına kredi vermemektedir. Ev hanımlarına kredi veren bankalar ise şu şekildedir;

 • Akbank
 • N Kolay
 • CepteTeb
 • ING
 • İş Bankası
 • Yapı Kredi

Bu bankalar online işlemler kısmından da başvuru yapmaya olanak sağlamaktadır. Ev hanımları evden bankaya gitmeye gerek kalmadan online işlemler üzerinden başvurularını hemen yapabilirler.

Ev Hanımları Kredi Alabilmek için Gerekli Şartlar

Bazı bankalar kredi vermek için birçok şart koşarken, bazıları ise kolay şekilde kredi verebilmektedir. Gelirlerini belgeleyebilen ev hanımları, bu şartları sağlaması durumunda kolayca kredi çekebilirler. Eğer şartlar sağlanıyorsa kredi başvurusu onaylanacaktır. Şartları listeleyecek olursak;

 • Kredi taksit miktarı, aylık net gelirin yarısını geçmemelidir.
 • Kredi almak isteyen kişi, aylık gelirini belgelemek zorundadır.
 • Kişinin idari veya yasal bir takibinin bulunmaması gerekiyor.
 • Kişinin üzerinde ipotek olarak gösterebileceği bir mal bulunması gerekiyor. Bu mal eğer eşiyle ortaksa, eşinin yazılı beyanının bulunması gerekiyor.

Bankadan bankaya değişiklik gösteren bu şartlar, kolaylaşabildiği gibi aynı zamanda zorlaşa da biliyor. Bankalar arasında biraz araştırma yaparak size en uygun bankaya başvuru yapabilirsiniz.

Ev Hanımları Kosgeb ile Kredi İmkanı

Buna tam olarak kredi diyemeyiz. Çünkü Kosgeb tarafından bu para hibe olarak verilmektedir. Kosgeb birçok işletmeye elinden gelen tüm desteği verdiği gibi kadınlara da destek vermektedir. Son zamanlarda girişimci kadınların çoğalmasıyla kadınlara destek vermeye başlayan Kosgeb, hibe olarak 50.000 TL’ye kadar destek sağlamaktadır. Kadınların önünü açmak için başlatılan bu proje, fazlasıyla ilgi görmektedir.

İşyeri açmak isteyen kadınlar Kosgeb vasıtasıyla bu krediye başvurabilir. Şunu da belirtmek isteriz ki yapılan araştırmalara göre Kosgeb, kadınlara erkeklere oranla yüzde 30 daha kolay imkan sağlamaktadır.

Ev Hanımları Kredi Borcu Ödenmezse?

Kişi kredi çekmiş ve taksitleri ödeyememiş olabilir. Bu durumda ise bankanın prosedürü neyse o işlemler uygulanır. Krediyi çeken kişi kadın dahi olsa hiçbir şey fark etmeksizin işlem başlatılır. 2 ay üst üste taksit ödemesi yapmayan kişilere öncelikle 30 günlük bir süre tanınır. Bu 30 gün içinde de kredi borcunun tamamı istenir. Eğer ödenmezse de haciz işlemleri başlatılır.

Kosgeb üzerinden çekilen kredilerde ise eğer kredi destek yani hibe olarak alınmamışsa aynı işlemler uygulanır. Hibe olarak alınan desteğin geri ödemesi olmadığı için bu durum söz konusu değildir. Fakat kredi olarak çekilmişse, Kosgeb de bir banka ile çalıştığı için bankanın yasal süreci ne şekilde ilerliyorsa o şekilde işlem yapılır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev hanımları kredi çekerken bazı hususlar dikkat etmelidir. Bu kredi imkanında ev hanımlarına destek olmak amaçlandığı için kesinlikle SGK gibi bir şart bulunmamaktadır. Fakat bu kredi çekilirken tüm kredilerde olduğu gibi kişinin kredi notu göz önünde bulundurulur. Kredi notu düşük olan ev hanımlarının başvuruları, banka tarafından reddedilebilir. Yani kredi çekiminde başlıca şart olan şeyler ev hanımları için de geçerlidir.

Ev Hanımları Kredi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Ev hanımları da kredi başvurusu yaparken bir takım belgeleri yanında bulundurmak zorundadır. Çünkü bu belgelerle kredi başvurusu yapılabilmektedir. Normal çalışan bir kişiden istenen belgelerden farklı olan bu belgeler ile bankaya kolaylıkla başvuru yapılabilmektedir.

 • Dışarıdan gelen gelirleri belgeleyen evrak
 • Kredi borcuna kefil olabilecek bir kişi
 • İpotek edilebilecek bir mal varlığı ki ortaksa ortak olan kişinin yazılı beyanı
 • Varlıkları ve birikimleri gösteren belge
 • İkametgah belgesi

Bu belgeleri bir araya topladıktan sonra bankaya giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. Gerekli şartları sağlamanız durumunda ise başvurunuz onaylanacak ve krediniz elinize ulaşacaktır. Ev hanımlarına destek amacıyla düzenlenen bu kampanya birçok kişi tarafından ilgi görmüştür. İşlerini büyütmek veya ihtiyaçlarını karşılamak isteyen ev hanımları için mükemmel bir sistem olan kredi sistemi, birçok kişiye de kredi imkanı sağlamıştır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir