Euro Banknotlarının Ön Ve Arka Yüzleri

Euro çok fazla kullanılan para birimlerinin arasında yer almaktadır. Euro banknotlarının ön ve arka yüzleri hakkında bilgileri bu konumuzda ele alacağız. Euro Banknotlarının ön ve arka yüzlerinde neler yer almaktadır? Gibi soruların cevaplarını bu yazımızda bulabileceksiniz.

Euro, Euro bölgesinde kullanılan banknotlardır. İlk olarak yapılan anlaşma ile katılımcısı olan ülkeler arasında kullanılmaya başlanmış ve resmi para birimi olarak ülkeler Euro kullanılmaya başlamıştır. Euro ilk olarak 1 Ocak 1999 tarihinde madeni paralar basılarak kullanılmış ve tanıtılmış olup 2002 yılında anlaşma sağlanan tüm ülkelerde yürürlüğe girerek kullanılmaya başlanmıştır. Bu banknotlar Avrupa Merkez Bankası ya da Euro Sistem’e dâhil olan ulusal merkez bankaları tarafından basımı gerçekleştirilmektedir. Euro alanı ortak para birimi ve yasal ödeme aracı olarak Euro’yu seçen ve toplamda 19 Avrupa birliği üyesinin oluşturduğu ekonomik bir birliktir. Bu ülkeler Avusturya, Almanya ,Belçika, Estonya; Finlandiya, Fransa, İrlanda, Hollanda, İspanya, İtalya, Kıbrıs, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan’dır. 

Euro Banknotları; 

 

Euro banknotları her biri ayrı bir boyut ve renge sahip olan beş, on, yirmi, elli, yüz, iki yüz ve beş yüz olmak üzere yedi ayrı banknot çeşidi bulunan bir para ve döviz birimidir. Madeni paralar kullanıldığı her ülkede farklılıklar gösterirken 19 ülke arasında basılan banknotlar neredeyse aynı tasarımlara sahiplerdir. Euro’nun diğer para birimlerinden farklı olduğu bir yön ise ön ya da arka yüzlerinde herhangi bir insan yüzünün olmamasıdır. İnsan portresi yerine bina resimleri yer almaktadır. Euro banknotları büyüdükçe ebat olarak büyüyen ve her birinin ayrı renge sahip olduğu bir para birimidir.

5 Euro’nun üzerinde 5. yüzyıl klasiklere ait bir yapı bulunup rengi gridir. 10 Euro’nun üzerinde 12. Yüzyıl romanesk yapısı bulunup rengi kırmızıdır. 20 Euro’nun üzerinde 14. Yüzyıl gotik bir yapı bulunmaktadır ve rengi mavidir. 50 Euro’nun üzerinde 16. Yüzyıla ait Rönesans yapısı bulunmaktadır. Rengi turuncudur. 100 Euro’nun üzerinde 18. Yüzyıla ait olan Barok ve Rococo yapısı bulunmaktadır ve rengi yeşildir. 200 Euro’nun üzerinde 20. Yüzyıla ait demir ve cam çağı yapıları bulunmakta olup rengi sarıdır. Son olarak 500 Euro’nun üzerinde modern 20. Yüzyıla ait yapı bulunmakta olup rengi mordur. Euro’nun dikkat çeken özelliklerinden biri de üzerinde bulunan yapı resimlerinin banknot değeri yükseldikçe günümüz yıllarına daha yakın olan yapılarda olmasıdır. Bunun yanı sıra portre yerine yapı seçilme sebebi tam olarak belirtilmemiş olup tahminlerin çoğunluğuna göre tek bir ülkeye ait olmayan para birimi olması ve her ülke içerisinde kullanımı sağlanırken bilinen mimari yapılara sahip olmasıdır. 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir