Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır? | Esnaf Kefalet Kredi Limiti, Kefil Şartları

Esnafın işlerini çok rahat bir şekilde genişletebilmesi için devlet tarafından faizsiz kredi verilmektedir ve esnaf kefalet kredisi nasıl alınır? denildiğinde, özellikle Halkbank’ın bu kredisi sunduğu bilinmelidir.  Esnaf Kefalet Kredisi şeklinde adlandırılarak verilen bu krediden gerekli şartları taşıyan tüm esnafların yararlanması söz konusudur. Kredi üst limiti 200.000₺, vadesi ise maksimum 60 aydır. Esnaf kefalet kredisi, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi tarafından onaylanmakta ve Halkbank aracılığı ile verilmektedir.

Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kooperatifi’ne üye olan esnafların kullanabildiği Esnaf kefalet kredisinden sadece kooperatifin onay verdiği esnaf yararlanabilmektedir. Kooperatifin amacı, üyesi olan esnaflara 60 aylık vade ile kredi vermektir. Esnaf kefalet kredisi nasıl alınır? denildiğinde Halkbank adı görülmektedir. Bu kredide vade oranı aylık %0,33 ile 0,41 arasındadır. Esnaf kefalet kredisi 12 aylık vade ile alındığında aylık 0,33 faiz, 36 ay vade ile alındığında aylık 0,41, 60 ay vade ile alındığında ise aylık %0,41 faiz alınmaktadır. Esnaf kefalet kredisi limiti ne kadar? Esnaf kefalet kredisinde üst limit 200.000₺ olmakla birlikte daha düşük miktarda kredi başvurusu da yapılabilir.

Bu Yazıda Neler Var?

Esnaf Kefalet Kredisi Yılık Faizi Ne Kadar?

Esnaf kefalet kredisinde yıllık faiz oranı, 12 aylık kredilerde %4, 12 ay üstü vadeli kullanılacak kredilerde ise %5’tir. Esnafa verilen kredilerde bireysel kredilere göre faiz avantajı sunulmaktadır. Esnaf kefalet kredisinden yararlanmak için en az 6 ay süresine esnaflık yapmak ve kooperatife üye olmak şarttır. Bunun yanında kredi notunun riskli olmamalıdır. Bu koşullara sahip olan esnafların esnaf kefalet kredisini kullanabilmesi söz konusudur.

Esnaf kefalet kredilerinde bazı kesintiler görülmektedir. Bu kesintiler; bloka sermaye kesintisi, peşin alma risk kesintisi, ortak sermaye tutarlı TESKOMB kesintisi ve bölge birliği kesintisi olarak belirlenmiştir. Esnaf kefalet kredisi nasıl alınır? denilerek araştırma yapıldığında, başvurunun bankaya yapılmadığı belirtilmektedir. Bu kredinin ödemesi aylık, 2 ayda bir ve 4 ayda bir yapılabilmektedir. Esnaf kefalet kredisi almak içtin vergi levhası, esnaf sicil belgesi, kooperatife üye olunurken verilen belgeler, bağlı bulunduğu odadan faaliyet belgesi, ikametgah belgesi, nüfus cüzdanı, 4 adet vesikalık fotoğraf ile banka tarafından istenebilen ek belgeler sunulmalıdır. Ayrıca Halkbank’ın kefalet kredilerinde kefil ve ipotek isteyebileceği göz ardı edilmemelidir. Kefil sayısı, kullanılacak olan kredi miktarına göre değişmektedir. Halkbank kredini limitine göre bir ile 3 kişi arasında kefile ihtiyaç duyabilmektedir.

Esnaf Kefalet Kredisine Nasıl Başvurulur?

Esnaf kefalet kredisine başvurmadan önce bölgede yer alan Esnaf Kefalet Kooperatifi’ne üye olunması şarttır. Başvuru, yazılı olarak kooperatife yapılmalıdır. Genellikle başvurudan 15 gün sonra kredi ile ilgili durum açıklanmaktadır. Ayrıca esnaf kefalet kredisi nasıl alınır? denildiğinde gerekli evrakların sunumunun ardından kredi sicili incelenmektedir. Esnaf kefalet kredisi ile ilgili tüm detayların Halkbank’a sunulmasının ardından başvuru yapılmaktadır. Halkbank da başvurunun ayrıntılarını incelenerek araştırma yapmaktadır. Bankanın yaptığı inceleme ve değerlendirmelerin ardından kredi başvurusuna olumlu ya da olumsuz bir cevap verilmektedir.

Esnaf Kefalet Kredisi Başvuru İçin İstenen Evrak/Belgeler Nelerdir?

  • Kimlik
  • Vergi Levhası
  • Oda Kayıt Belgesi
  • İkametgah Kağıdı
  • Yıllık Ciro Kaydı
  • Sigorta Kaydı
  • Sicil Tasdiknamesi

Esnaf Kefalet Kredisinde Kefil Bulunmazsa Ne Olur?

Esnaf kefalet kredisi başvurusu yapılırken ya ipotek gösterilmeli ya da kefil bulunmalıdır. İpotek olarak gösterilecek malın olmaması durumunda kefil olarak asgari 2 kişinin gösterilmesi gereklidir. Kefillerin de kredi notları önemlidir. Kredi notu risk grubunda olanların kefil olarak kabul edilmemesi söz konusudur. Kefil olmadığında krediden yararlanma imkanı ortadan kalkmaktadır. O halde esnaf kefalet kredisi nasıl alınır? sorusu sorulurken, gösterilmesi zorunlu olan kefillerin de Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na üye olma şartının bulunduğu bilinmelidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir