Engelli Maaşına Kredi Alınır Mı? | Engelliye Kredi Veren Bankalar | 2019

Devlet teşviki olmadan bankaların belli bir müşteri grubuna ayrı bir muamele yapmamaktadır ve bu nedenle engelli maaşına kredi alınır mı? sorusu sorulduğunda, gerekli şartların yerine getirilmesi gerektiği belirtilmektedir. Engelliler, özel bir teşvik yoksa tüm kredi başvuranların yerine getirdiği yükümlülükleri karşılamalıdır. Engelli maaşı kredi başvurularının olumsuz sonuçlanmasını gerektirecek bir durum değildir. Dolayısıyla engelli maaşına kredi alınır mı? denildiğinde, her krediye başvuran gibi alabilir denilmektedir. Düzenli olan ve kanıtlanabilen tüm gelirlerle kredi alınması söz konusudur. Bu açıdan bakıldığında engellilerin de aldıkları maaşları ile kredi kullanmaları mümkündür. Kredi başvurularının olumlu sonuçlanması için bankaların yerine getirilmesini beklediği bazı kriterler vardır ve bu kriterler, herkeste olduğu gibi engellilerden de geçerlidir. Engelli bireylerin kredi başvurusu değerlendirilirken de SGK prim ödemelerine ve kredi notuna bakılmaktadır. Bu durumda olan engellilerin kredi kullanabilmesi için sorunlarını aşması gereklidir.

Bu Yazıda Neler Var?

Engelliler Ne Kadar Kredi Kullanabilir?

Engellilerin kullanabileceği kredilerin geri ödemelerinde, tüm kredi kullananlarda olduğu gibi yüzde 50 sınırı vardır. Yani aylık kredi ödemelerinin gelirin %50’sini aşmaması gereklidir. Kredi ödemesinin gelirin %50’sini aşması durumunda engelli maaşına kredi alınır mı? sorusu sorulursa olumsuz cevap verilmesi mümkündür. Aylık 2.000₺ geliri olan bir engelli ayda 1000₺ ödemeli bir kredi kullanabilmektedir ve bu tüm kredi kullanıcıları için geçerlidir. Böyle bir gelire sahip olan kişi 12 ay vadede 12.000₺, 24 ay vadede 24.000₺, 36 ay vadede ise 36.000₺ kredi kullanabilmektedir. Bu rakam, tüm kredi ödeme toplamını göstermektedir. Yani 2.000₺ geliri olan bir kişinin aylık ödemesi 700₺ olan bir kredisi varsa. Yeniden başvuru yaptığında aylık 300₺ ödeyebileceği bir kredi çekme imkanı vardır. Ancak belirtilen rakamların üst sınır olduğu, bu limitlerle kredi kullanabilmek için kredi notunun yüksek olması gerektiği bilinmelidir.

Engellilere Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Bankalar müşterilerinin engeli olup olmadığına bakmaz. Engelli olduğu için bankanın kredi vermediği görülmemiştir. Gelirin kanıtlanması ve bankanın istediği şatların yerine getirilmesi ile engelli ya da engelsiz herkesin kredi başvurusu yapmaya ve kredi kullanmaya hakkı vardır.

Engelliler Hangi Kredilerden Yararlanabilir?

Engelli bireyler, konut kredisi, taşıt kredini ve ihtiyaç kredisi paketlerine başvurabilmektedir. Ayrıca engelli maaşına kredi alınır mı? denildiğinde bu da bir gelir sayıldığından engellinin kullanmasının önünde bir engel olmadığı rahatlıkla söylenebilir. Ancak engelli bireylerin tamamının kredi başvurusunda bulunacağı söylenirken, sadece zihinsel engellilerin böyle bir imkandan yararlanmasının imkansız olduğu söylenebilir. Fiziksel engelin kredi kullanmak konusunda herhangi bir oluşturmadığı unutulmamalıdır. Ancak herhangi bir geliri olmayan fiziksel engellinin kredi başvurusuna olumsuz cevap verilmesinin mümkün olduğu da akıldan çıkarılmamalıdır.

Engelliye Kolay Kredi Veren Bankalar Var mı?

Düşük kredi notuna sahip olan engellilerin bazı bankalara başvurduğunda çok kolay bir şekilde kredi kullanması söz konusudur. Bu bankalar krediye başvurulurken belge istememekte, yapılan başvururun ardından kredi notunu değerlendirmekte ve krediyi hesaba yatırmaktadır. Bu bankalar arasında Aktifbank, CEPTETEB, Enpara ve ING Bank en kolay kredi veren bankaların arasında gelmektedir. Enpara, 30.000₺ kadar yapılan kredi başvurularını 36 ay vade ile kullandırmaktadır. Aktifbank da N’Kolay Kredi paketi vardır ve bu kredi, notu düşük bile olsa kredi kullandırmaktadır. Bankanın kredi oranları diğer bankalardan yüksektir. Bunun nedeni kredideki risk nedeniyledir.

CEPTETEB Kredisi

TEB’in dijital ortamdaki servisi CEPTETEB  ile de aracılığıyla 30.000₺ kadar olan ihtiyaçlar için kredi kullanılabilmektedir. Engelli maaşına kredi alınır mı? denildiğinde ING Bank’ın da değerlendirilmesi gereklidir. Ayrıca Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Yapı Kredi, Akbank gibi tüm bankaların, gelir belgesinin kanıtlanması durumunda engelliler de tüm ihtiyaçları için kredi kullanabilmektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir