En Kolay Kredi Nasıl Çekilir?

Nakit ihtiyacınız varsa uygun vade ve faiz oranları ile kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. İhtiyaç, konut ve taşıt kredileri için gerekli çerçeve koşulları değişiyor. Borç almanın en kolay yolu nedir? Öncelikle bir kredi hesaplaması yapmamız gerekiyor. Bu, hesap makineleri veya banka şubeleri, internet ve mobil bankacılık kullanılarak yapılabilir. Hesap makinesi, bankalardan düzinelerce teklif sunar. Bir kredi hesaplanırken, bu makalenin ilerleyen kısımlarında tartışılan kredi değerliliği, gelir durumu ve yaş gibi kredi onaylarını etkiler. Vaktiniz yoksa ve bankalarla tek tek uğraşmak istemiyorsanız  kişiye özel bankacılık platformu, seçeneklerinizi keşfetmenizi ve basit bir uygulama oluşturmanızı sağlar.

Bu Yazıda Neler Var?

Bankalardan Ne Kadar Kredi Çekilebilir?

Kredi almaya karar verdiyseniz, kredi limitinizi merak ediyor olabilirsiniz. Borçlarınızı, son masraflarınızı, ev veya araba alımınızı karşılamak için bir bankadan ne kadar kredi alabilirsiniz?Bugün Türkiye’de bankalar ihtiyaç kredisi için 100.000 TL civarında kredi veriyor. Yeterli geliri olan kullanıcılar 125 TL’ye kadar kredi alabilirler.

Konuk kredi, 500.000 TL’ye kadar olan konutlar ve 500.000 TL’nin üzerindeki konutlar için ekspertiz (ev ekspertiz) tarafından konutun ekspertiz değerinin en az %5’i kadardır. İlgili yasalara göre evinizin ekspertiz değeri kadar kredi alabilirsiniz.

Taşıt kredilerinde azami vade 120.000 TL’ye kadar olan araçlarda 48 ay, 120.000,01 TL’den 300.000 TL’ye kadar olan araçlarda 36 ay ve 300.000,01 TL’den 750.000 TL’ye kadar olan araçlarda 24 aydır. Aylık değeri 750.000 TL ve üzeri olan araçlara 12 ay süre veriliyor.

Krediye hak kazanmak için gelirinizin aylık taksitleri aşması ve yeterli kredinizin olması gerekir. Bankalar kredi vermek istiyor, bu yüzden gerekli koşullar yerine getirildiği takdirde mümkün olan maksimum kredi için başvurabilirsiniz.

Kredi Çekerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kredi başvurusunda bulunanların kredi konusunda bilmesi gereken bazı temel noktalar vardır. Borç alırken dikkat edilmesi gerekenler; ihtiyaçlarınızı önceden bilin ve ne tür bir kredi başvurusunda bulunmak istediğinize karar verin. İhtiyacınız olmadığı halde faizi düşük diye kredi çekmeyin. Masraflar, israf ve geri ödemeler bütçenizi zorlayabilir. Kredi türüne göre kredi almak, daha ucuz ödemelerden yararlanabilir. Krediler sadece faiz maliyetlerinden ibaret değildir. Transfer ücretleri, mortgage ücretleri, ekspertiz, hayat sigortası, konut sigortası, DASK, BSMV (Banka Sigorta Muamele Vergisi), KKDF (Kaynak Kullanım Yardım Fonu) vb. Tüm maliyetler dikkate alınmalı ve bazı kredi türleri bu maliyet kalemlerinin dışında tutulmuştur.

Banka tekliflerini karşılaştırmalısınız. Bankanızdan kredi alabilirsiniz. Ancak yeni müşterilere promosyon veren bankaları araştırmakta fayda var. Kredi başvurunuz onaylanmıyorsa veya başvuru bekliyorsanız tekrar tekrar kredi başvurusunda bulunmayın. Birçok kez kredi başvurusunda bulunursanız, geri ödemeniz gecikecek ve bir sonraki prosedür kredi geri ödemenizi geciktirecek ve bu da kredi notunuzun düşmesine neden olabilir.

Kredi başvuruları söz konusu olduğunda bütçenize uygun bir kredi almanız gerekmektedir. Kısa vadede öderseniz kredinin faizi daha düşük olur ancak krediyi ödemekte zorlanabilirsiniz. Bütçenizi zorlamadan en kısa sürede kredi almaya çalışın. Gelir, kredi onayında ve tutarında belirleyici faktördür ve belgelenmelidir. Oranları belirlerken, bankalar aylık gelirinizin %50’sine kadar kullanır. Ancak, kendi bütçenizi düşünmek önemlidir. İdeal olarak, gelirinizin 1/3’ü veya 1/4’ü. Maaşınız yetersiz ise eşinizin gelirini hane geliri olarak gösterebilir veya kefil gösterebilirsiniz. Kredi geri ödeme tarihinizi maaş çeki tarihinizle eşleşecek şekilde ayarlayın. Düzensiz veya geç ödemeler kredi notunuzu olumsuz etkiler.

Kimler Kredi Çekebilir?

Krediye hak kazanabilmek için yeterli gelir belgesine ve iyi bir kredi notuna sahip olmanız gerekir. Kredi notunuz nedeniyle kredi alamıyorsanız, kredi almak için kredi notunuzu yükseltmeniz gerekecektir.

Kimler kredi alabilir ve gerekli şartlar neler bunlara yakından bakalım.

Kredi başvurusunda bulunmak için 18 yaşında veya daha büyük olmalısınız.

İyi bir krediniz veya krediniz var (1500 ile 1900 arasında bir kredi puanınız varsa, kredi alma olasılığınız çok yüksektir).

yeterli gelire sahip olmak ve bunu kanıtlayabilmek (yani, bankaya geçerli belgeler sunmak);

İpoteğe izin veriliyorsa, banka eşin ve banka tarafından gerekli görülmesi halinde bir kefilin yazılı onayını almalıdır. Bu şartları sağlayan kullanıcılar nakit ihtiyaçları için kredi alabilmektedir.

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gerekli şartları sağlıyorsanız kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Banka ve kredi başvuru şartlarını karşılıyorsanız kredi başvurusu nasıl yapılır. Bireysel kredilerden ev kredisi, taşıt kredisi ya da ihtiyaç kredisi için başvuruda bulunuyorsanız bankanız ile görüşebilirsiniz. Gelişen teknoloji ve internet sayesinde internet bankacılığı, mobil bankacılık ya da SMS yoluyla kredi başvurusu yapabilirsiniz. Bir banka şubesinden de kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kredi alabilmek için kredi karşılaştırması yaparken dikkat edilmesi gereken noktalara daha önce değinmiştik. Tek bir bankadan kredi tekliflerini görüntülemek için bu yöntemleri kullanabilirsiniz. Diğer bankalardan kredi tutarı, vade ve faiz oranını öğrenmek için bankalarla tek tek görüşmeniz gerekiyor. Alternatif olarak, onlarca bankanın tekliflerini kontrol edebileceğiniz BidMyCome’u tercih edebilirsiniz.

Önerilerim sayesinde onlarca banka kampanyasının yanı sıra sezonluk fırsat ve kampanyaları da görebilirsiniz. Basit arayüzü sayesinde bu kampanyaları kolaylıkla karşılaştırabilir ve tek tıkla başvuruda bulunabilirsiniz.

Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi alabilmek için kredi notumun ve gelirimin iyi olması gerektiğini söyledim. Bireysel kredi seçenekleri ile kredi çekmek için kaç kredi notuna sahip olmanız gerektiğinden bahsedelim.

Kredi puanınız 1900’e ne kadar yakınsa, kredi alma olasılığınız o kadar yüksektir.

Ödünç verilme olasılığı en düşük olan aralık 0 ile 699 arasındadır. Kredi notunuz daha yüksekse ve 700-1099 aralığındaysanız kefil ve ipotek sağlayarak kredi çekebilirsiniz. 1100-1499 puan aralığı düşük riskli olup ihtiyaç kredisi için uygundur. Bazı bankalar kefil ister.

1499 ile 1700 arasında kefil gerektirmeden kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Son olarak kredi notu 1700 ile 1900 arasında olan kullanıcılar rahatlıkla kredi çekebilirler.

Kredi Karşılaştırması Nasıl Yapılır?

Kredi çekmek için yeterli paranız varsa, bankanıza başvurabilirsiniz. Peki kredi karşılaştırması nasıl yapılır? İhtiyaç kredisi başvurusu için banka şubesi, mobil bankacılık, internet bankacılığı veya SMS yoluyla başvuru yapabilirsiniz. Onlarca bankanın tekliflerini karşılaştırmak zaman alıcı ve yorucudur.

Banka tekliflerini karşılaştırmak artık çok daha kolay. Açık Kredi’de ihtiyaç ve hayallerinize göre talep oluşturabilir, banka kampanyalarını karşılaştırabilir ve en ucuzunu bulabilirsiniz. Onlarca bankanın tekliflerini saniyeler içinde kontrol edin ve hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek için en iyi tekliflere başvurun.

Kredi Faizi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Düğün ya da ev masraflarınızı karşılamak için bankadan kredi başvurusunda bulunursanız, yeni ev ya da araba hayali kuran kişiden geri ödeme yaptığınızda anapara ve vade oranı üzerinden faiz işletilecektir. Kredi faiz oranı nasıl hesaplanır;

İhtiyaç kredileri için kredi faiz oranı formülü, kredi tutarına ve vadesine göre belirlenir. Kredi ödemeleri anapara sıfırlanana kadar devam eder, her ödeme sonunda anapara ile faiz çarpılır.

Taşıt kredisi faiz oranı hesaplanırken faiz oranı aracın kilometresine, kredinin miktarına ve vadesine göre değişmektedir.

Konut kredisi faizi hesaplanırken tıpkı ihtiyaç kredisi gibi her taksitte anaparaya faiz uygulanır. Aylık ödeme sabittir ve anapara tutarı ile faiz oranı çarpılarak hesaplanır. Konut kredilerinde vade ve kredi tutarı faiz oranını etkiler. Konuyla ilgili detaylı yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

İpoteksiz Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Mortgage almak için öncelikle ev, arsa veya araba gibi kendi mülkünüze sahip olmanız gerekir. İpotek almak istiyorsanız ipotek ettirmek istediğiniz gayrimenkul için belgelerle birlikte bankaya başvurabilirsiniz. Bazı bankalar mülkün mali değerinin P’sine kadar krediye izin verirken, bazıları bu oranı u-‘ye çıkarabilir. İpotekler daha büyük miktarlardaki kredilere karşı görüntülenebilir. Ancak büyük konut kredileri ve taşıt kredileri için gayrimenkul rehni veya kefil istenebilir. İpoteksiz kredi veren bankalara bakarsanız,

İyi bir krediniz ve yeterli geliriniz varsa, kişisel krediniz için bir ipoteğe ihtiyacınız yoktur. Devlet bankası ipotek dışı kredi veren en büyük bankalardan biridir. Ancak özel bankalar kredinin türüne göre ipotek ve kefil durumunu belirlemektedir. Başvurunuz kontrol edildikten sonra banka size ipotekli veya ipoteksiz alabileceğiniz bir kredi gönderecektir.

Kredi Yapılandırması Nedir?

Kredi çektiyseniz ancak zamanında ödeyemediyseniz krediniz yeniden yapılandırılacaktır. Kredi yapısı nedir;

Kredi borcunuz ödenmemiş veya vadesi geçmiş ise bankanız sizi yeniden yapılandırma sürecine dahil edecektir. Borcunuz uzun vadeye yayılacak şekilde yapılandırılmıştır, bu durumda bankanız borcunuzu tahsil etmekte gecikebilir, yeniden yapılandırmaya devam edebilir. Taksit sayısı her ay artmakta ve zamanla toplam borca ​​sabit bir faiz oranı eklenerek yeni bir ödeme planı uygulanmaktadır. Ayrıca yüksek faiz oranı ile kredi çekerseniz, yapılandırılmış faiz oranını öğrenebilir ve yapı aracılığıyla ödediğiniz tutarı azaltabilirsiniz.

Kredide Ara Ödeme Nasıl Olur?

Bir kredi ödeme planı, ana ödemeyi belirler ve ara ödemeleri dahil etme seçeneğine sahiptir. Ara kredi geri ödemeleri ne olacak? Aylık taksitli kredi geri ödemeleri için ara ödeme anında kredinin çekildiği banka ile görüşerek ödemelerin yeniden dağıtılmasını da talep edebilirsiniz. Bu şekilde, ödemelerinizi yeniden planlayabilir ve borçlularınız için ödemeleri kolaylaştırabilirsiniz. Ara ödemeler sayesinde kredi ödemelerinizi kolaylaştırabilir, gerekirse ara ödemelerinizi ödeme planınıza dahil edebilirsiniz. Hayalinizdeki eve, arabaya yatırım yapmak, düğün masrafları gibi masrafları karşılamak için kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir