En Düşük Faizli İhtiyaç Kredisi Veren Devlet Bankaları

Türkiye’de coronavirus salgının yayılmaya başlaması, çalışma alanında bir dizi tedbirlerin alınmasını gerektirdi. Bu tedbirler arasında, iş yerlerinin asgari personel ile çalışmaları gibi durumlar söz konusu olmaya başladı. Buna ek olarak dar bir ekonomi boğazına girilmesi, özellikle esnafların kredi konusunda araştırma yapmalarına neden oldu.

Devlet bankalarının korona virüs nedeniyle açıkladıkları kredi destekleri ise son günlerin en çok rağbet gören konuları arasına girmeye başladı. 6 ay ödemesiz, düşük faiz oranları ile kredi veren devlet bankalarındaki talebin yüksek olması da ödemelerin ve onay sürecinin gecikmeye düşmesine neden oldu. Peki, en düşük faizli ihtiyaç kredisi veren devlet bankaları hangileridir, şartları nelerdir, başvuru nasıl yapılır?

En Düşük Faizli İhtiyaç Kredisi Veren Devlet Bankaları

Nakit para her dönem lazım olan bir şeydir ancak son dönemlerde virüs salgınının dünya genelinde kendini göstermesi, nakit para ihtiyacının daha da yükselmesine neden olmaya başladı. Bireysel ihtiyaç kredisi desteği veren devlet bankaları, çıkartılan yasa ile birlikte en düşük faiz oranları ile ihtiyaçları karşılıyor. Vakıf Bank, Ziraat Bankası ve Halk Bank, yaptıkları açıklama ile gerek bireysel kredi konusunda gerekse de esnaf kredisi konusunda vatandaşları rahat ettirecek çözüm planlarını açıkladılar. Tabi faiz oranlarının düşmesinin tek nedeni korona virüs de değil. Aynı zamanda dolar kurunda yaşanan değişiklikler de yine faiz oranlarının düşmesinde önemli bir etkiye sahiptir.

Bu Yazıda Neler Var?

Ziraat Bankası Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi

İhtiyaç kredisi desteği veren bankaların başında Ziraat Bankası geliyor. Küresel ölçekte etkisini göstermeye başlayan COVID-19 salgınının Türkiye’ye sıçraması ile ekonomi alanında yaşanan sıkıntıların çözümlenmesi adına bireysel temel ihtiyaç kredisi vereceğini açıklayan Ziraat Bankası, “Ekonomik İstikrar Kalkanı” tedbirleri kapsamında sunduğu ihtiyaç kredisinde, ailelerin gelir durumunu göz önünde bulunduruyor. Aylık geliri 5,000 TL’nin altında olan vatandaşlara 10.000 TL’ye kadar 6 ay ödemesiz, 36 ay vadeli ve aylık eşit miktarda ödeme kolaylığı sağlamaktadır.

Ziraat bankası

Ziraat Bankası Temel İhtiyaç Kredisi Başvuru

Ziraat Bankası’nın sunduğu ihtiyaç kredisi başvurusunu gerçekleştirmek için online kanallar ve bankanın şubeleri kullanılmaktadır. Online başvuru yapmak için verilen formu eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurmanız gerekmektedir. TC kimlik numarası, cep telefonu numarası, talep edilen vade dönemi, talep edilen kredi tutarı, taksit ödeme günü, hane halkının gelir bilgileri, medeni durum, çocuk sayısı ve güvenlik kodundan oluşan forumu eksiksiz doldurarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Buna ek olarak yakın bir ziraat bankası şubesine giderek de bireysel temek ihtiyaç destek kredisi başvurusunu gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat bankası kredi ödeme tablosu

Vakıf Bank İhtiyaç Kredisi Kampanyası

Devlet bankalarının korona virüs kapsamında müşterilerine sunduğu desteklerin ödenmeye başlaması ile vatandaşın rahat bir nefes alması bekleniyor. Ciddi anlamda tahribatlara neden olan ve bunun yanında ek olarak iş alanlarında da etkisini göstermeye başlayan korona virüs, insanların çalışmalarını engellemesinden dolayı ciddi anlamda zorlukların yaşanmasına neden oluyor. Bu kapsamda, “Ekonomik İstikrara Kalkanı” tedbirleri doğrultusunda devlet bankalarının vatandaşlara sunduğu kolaylıklar sayesinde, yaşanan bu zorlu süreçten biraz daha rahat bir şekilde çıkılması planlanıyor. Devlet bankalarından olan Vakıf Bank da “İhtiyaç kredisi kampanyası” düzenleyerek COVID-19 salgınının yaşandığı bu dönemde vatandaşların rahat etmeleri için destek sunacağını açıkladı.

Vakıfbank ihtiyaç kredisi

Vakıf Bank ihtiyaç kredisi, 60 aya varan vadeler, cazip faiz oranları ve esnek ödeme kolaylıkları kapsamında sunulmaya başladı. 1 Nisan 2020’den itibaren başvuruların yapılmaya başlanacağını duyuran bankanın online kanalları, son iki günde oldukça kullanılmaya başlandı. Tabi bu da bazı aksaklıkların yaşanmasına neden olmadı değil. Kamu personeli, özel sektör çalışanları ve emekliler için ihtiyaç kredisi desteği sunan Vakıf Bank, tüm şubelerinde ve online kanallarında kredi kullanmak isteyenlerin başvurularını alıyor.

Vakıfbank ihtiyaç kredisi

Vakıf Bank ihtiyaç kredisi başvurusu, şubelerinden, online kanallarından veya SMS ile yapılabiliyor. SMS ile başvuruda bulunmak içi; Aralarında birer boşluk bırakarak KREDI, T.C. Kimlik No., Aylık Gelirinizi yazıp 5724’e SMS gönderebilirsiniz.

Halk Bankası Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi

Devlet bankalarının aldıkları karar kapsamında müşterilerine hizmet sunmaya başlayan bir diğer banka ise Halk Bank oldu. Halk Bank; resmi internet sitesinden yaptığı duyurusunda; “Hassas günlerden geçtiğimiz bu dönemde devreye alınan “Ekonomik İstikrar Kalkanı” tedbirleri kapsamında; hane halkı aylık geliri 5.000 TL’nin altında olan müşterilerimizin gıda, sağlık, kira, fatura ödemeleri (elektrik, su, doğalgaz vb.) gibi temel ihtiyaçlarının finansmanını sağlamak amacıyla, aylık %0,49 faiz oranı ile 6 ay ödemesiz dönemli, 36 aya varan vade seçenekleriyle 10.000 TL’ye kadar Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi hizmete sunulmuştur” şeklinde bir açıklama yaptı. Buna göre ekonomik anlamda zorluk çeken, bir dönem işinden ayrılmak zorunda kalanlar, bankanın %0,49 faizle, 6 ay ödemesiz, 36 aya varan aylık sabit ödeme rakamları ile kredilerini kullanabilecekler.

halkbank

Halk Bankası Temel İhtiyaç Kredisinden Nasıl Faydalanılır?

Bireysel temel ihtiyaç kredisi verdiğini duyuran Halk Bankası’nın bu kampanyasından yararlanabilmek için istenen şart, hane halkı gelirinin 5000 TL veya daha altında olması gerekiyor. Aynı evde yaşayan; anne, baba, çocuk ve eş, kredi verilirken göz önünde bulundurulmaktadır. Kredi başvurusu ücretliler, asgari ücretliler, emekliler, serbest meslek mensubu gibi kişilerce yapılabilmektedir. Serbest meslek grubu içerisinde yer alan esnafların bu destek paketinden yararlanabilmeleri elbette içinde bulunduğumuz bu hassas günlerde bir nebze de olsa ekonomik anlamda rahat etmeye yardımcı olacaktır.

halkbank

Halk Bank Temel İhtiyaç Kredisi Başvuru

Başvurular, yine diğer bankalarda olduğu gibi Halk Bankta da üç farklı şekilde alınıyor. Halk Bank online kanalına giriş yaptıktan sonra Başvuru > Bireysel Kredi Başvurusu > Kredi Türü: Tüketici Kredisi > Kredi Alt Türü: Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi adımları izlenerek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Buna ek olarak halk bank mobil şube kanalına giriş yaptıktan sonra Başvuru > Kredi Başvurusu > Kredi Türü: Tüketici Kredisi > Kredi Alt Türü: Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi adımlarını izleyerek de yine başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Halk Bank temel ihtiyaç kredisi başvurusu yapabileceğiniz bir diğer yöntem ise SMS yoluyla başvuru yapmaktır. Bunun için de cep telefonunuzdan SMS yazma bölümüne geldikten sonra “DESTEK, TC Kimlik No, Gelir Bilgisi, Talep Edilen Tutar” ( Örnek SMS Metni: DESTEK 12345678910 3000 10000 ) yazıp 3452’ye SMS göndererek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

En Düşük Faizli İhtiyaç Kredisi Veren Devlet Bankaları

Kredi herkese çıkıyor mu?

Bankaların destek kredisi vermeye başlamasından sonra tabi ki çoğu insan bundan yararlanmak için başvuruda bulunuyor. Ancak bankaların belirttikleri şartlar haricinde kişinin kredi notuna baktığını da bildirmemiz gerekiyor. Bu yüzden her başvurunun kolaylıkla kabul edilmeyeceğini söylemek gerekir. Kişinin daha önce kredi notunu olumsuz yönde etkileyen durumlar söz konusu ise maalesef devlet bankaları temel ihtiyaç kredisi vermiyor. Bu konuda şimdilik herhangi bir düzenlemenin olmaması, bazı kişiler için sıkıntıların yaşanmasına neden olsa da önümüzdeki günlerde bu konuda da bir takım düzenlemelerin yapılması bekleniyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir