En Çok Kullanılan Ticari Kredi Tür Ve (Çeşitleri) Hangileri?

Genel itibari ile bankaların ya da finansal kuruluşların ticari kredi alternatifleri kurumsal müşteriler açısından sunulan kredi imkânları olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüze de bankaların birçok değişik kredi uygulaması mevcuttur. Bankalar bu kredi uygulamalarını iki temel müşteri portföyü açısından hazırlamaktadır. Bunlar bireysel ve kurumsal olarak sınıflandırılmaktadır. Bu makalede rotatif kredi ve kredilerin değişikliklerinden tutun birçok değerli bilgiyi bulmak mümkün olacaktır.

Kurumsal müşteriler açısından genel itibariyle sunulmuş olan ticari kredi çeşitleri değişik faiz oranları ve geri ödeme avantajları ile sunulmaktadır. Bu kredilerin tamamı değişik gereksinimleri karşılamak açısından hazırlanmıştır. Bu nedenle ticari kredi kullanmak gereksinimi hisseden bireylerin ticari kredilerin temel özellikleri ile ilgili bilgi sahibi olmaları gerekecektir. Ticari kredi çeşitleri yazının devamında sizler için derlerdi. İşte merak edilen bütün sorular ve çok daha fazlası bu makalede sizlerin hizmetine sunulmaktadır.

Bu Yazıda Neler Var?

Ticari Kredi Nedir?

Bankalar aracılığı ile mal ya da hizmet üretimini gerçekleştiren firma sahipleri açısından sunulan kurumsal kredi ve uygulamalar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bankalar, bu kişiler açısından kurumsal bankacılık hizmetlerini sunmaktadır. Kurumsal bankacılık adı altında birçok kredi uygulaması sunulur. Bu kredi uygulamaları arasında en temel şekliyle krediye rotatif ve spot kredi olarak bilinen ve uygulanan seçeneklerdir. Bununla beraber aynı zamanda sunulan avantajlar sadece bununla sınırlandırılmıştır. Birçok değişik kredi çeşidi ile İşletme sahiplerinin bütün gereksinimleri karşılanmaktadır.

Ticari Kredi Çeşitleri Nelerdir?

Daha çok nakdi ve gayri nakdi kredi uygulamaları olarak iki temel başlıkta inceleme olanağı tanınmaktadır. Nakdi krediler adından da anlaşılacağı gibi kullanıcıların taraflarına nakit şeklinde sunulan refinansman kredi biçimidir. Bu kredilerin vade süresi içerisinde faiziyle beraber tekrar geri ödenmesi zorunluluğu mevcuttur. Gayri nakdi kredi çeşitlerinde ise tanımlanması daha çok herhangi bir o konuda taahhütte bulunan herhangi bir vatandaşın anlaşma şartlarına uygun bir biçimde bu taahhüdü yerine getireceğine dair bankanın karşı tarafa taahhütte bulunması olarak bilinir.

Ticari Kredi Çeşitlerinden Spot Kredi Nedir? Özellikleri Nelerden Oluşmaktadır?

Spot kredi daha çok kurumsal bazda banka müşterilerinin sıklıkla tercih ettikleri bir ticari kredi uygulamasındandır. Bu kredi uygulamasında rotatif kredinin tam aksine kredi limiti ya da vade süresi ile faiz oranı gibi faktörler önceden belirlenmektedir. Yani aslında bireysel bazda faaliyet göstermekte olan müşterilere sunulmakta olan neredeyse bütün kredi uygulamalarına benzemektedir. 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir