Emekliler İçin Maaşının 10 Katı Kredi Veren Bankalar 2021

Kamu bankaları emeklilerin nakit ihtiyaçlarının karşılanabilmesi adına maaşlarının 10 katı kredi kullanabilecekler. Bu kredi 50 bin TL’ye kadar kullanılabilecektir. Emeklilerin nakit sıkıntısı ve acil ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için oluşturulan fırsat için çalışmalar devam etmektedir. Emekliye maaşının 10 katı avans kredi veren bankalar faizsiz veya oldukça düşük faiz oranlarıyla kredi seçeneklerini sunacaktır. Emeklilere kredi verecek olan bankalar kamu bankaları olacaktır. Bu kredilerin üst limiti 50 bin TL olup emekliler için büyük fırsatlar barındıracaktır.

Bazı bankalar maaşlarını kendilerinden alan emekli müşterileri için maaşlarının 10 katı olarak kredi kullanımı sunmaktadır. Fakat bu krediler için faiz oranları yüksek olduğu için emekliler geri ödemelerde sıkıntı yaşayabilmektedir. Uygulanacak olan yeni sistem sayesinde emekliler maaşının 10 katı kadarını faizsiz ya da çok küçük faiz oranlarıyla alabileceği için ödemeler konusunda sıkıntı yaşamayacaklar. Emekli vatandaşlar için bir diğer avantaj ise emeklinin maaşında herhangi bir kesinti yoksa Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından üç maaşa kadarda avans verilmesi planlanmaktadır. Bu avans daha sonra emeklinin maaşından 36 ay vadeli olarak düşülecektir.

Bu Yazıda Neler Var?

Emekliye Maaşının 10 Katı Kredi İmkânı

Sosyal Güvenlik Kurumu ve ilgili bakanlıkların yaptıkları çalışmalar neticesinde emekliye maaşının 10 katı kadar faizsiz kredi çalışmaları Ziraat Bankası tarafından verileceği konusunda bilgilendirme yapılmıştır. Emekli maaşının 10 katı kredi Ziraat Bankası faizsiz olarak sunulacaktır. Böylece emekliler sadece anaparayı ödeyerek nakit ihtiyaçlarını taksitlendirebilecekler. SGK bu konuda çalışmalarına hızla devam etmekte olup bazı kriterler belirlenmiş durumdadır. Emekliler faizsiz kredilerini maaş hesapları üzerinden ödeyebilecek. Bu sebeple emekli maaşlarını başka bankadan alıyor olsalar bile Ziraat Bankası’na geçirmeleri gerekecek. Emekliler maaşlarının 10 katı kadar kredi alabilecekler fakat isterlerse daha az tutarlarda da kredi kullanabilecekler. SGK emekliye faizsiz kredi seçeneğinden faydalanan kişiler emekli maaşlarını da aynı bankadan alacakları için bankaya gitmelerine gerek kalmadan taksit tutarları maaşından düşülecek. Böylece daha rahat bir şekilde ödemeler sağlanacak.

 

Emeklilere Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Emekliye faizsiz kredi müjdesi gündemde sürekli konuşulan ve merak edilen bir konu haline gelmiştir. SGK tarafından çalışmaları devam eden proje için kamu bankaları üzerinden destekler devam etmektedir. Emekliye faizsiz kredi veren bankalar ve SGK tarafından verilecek olan maaşının 3 kat avans seçeneği kesinleştiğinde halka duyurulacaktır. Nakit ihtiyacı olan emekliler isterlerse bankalardan maaşının 10 katına kadar faizsiz kredi çekebilecek isterlerse Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan maaşının 3 katına kadar avans çekebilecek. SGK’dan alınacak olan avans sistemi kapsamında maaşından 36 aya kadar taksitle kesilecek. Üstelik bu uygulama için herhangi bir faiz uygulanmayacağı söylenmektedir. Örnek vermek gerekirse emekli maaşı 2 bin TL olan bir kişi 6 bin TL’lik kredi kullanabilecek. Ve 36 ay vade ile aylık 166,67 TL olarak geri ödenecektir. Aynı şekilde maaş alan bir emekli için bankada faizsiz kredi kullanmak isterse 20 bin TL’ye kadar kredi kullanabilecektir. Emekli maaşını aynı bankadan alması gerektiği için ödemeler maaştan kesilecektir.

Emekliler İçin Konut Kredisi Desteği

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün’ün yaptığı açıklamada emeklilerin konut ihtiyaçlarının daha uygun bir şekilde karşılanabilmesi için projenin ilk etabının tamamlandığı bildirilmiştir. Bu proje kapsamında emekliler ve birinci derece yakınları seçkin konutlarda ev sahibi olma fırsatı yakalamış oluyorlar. 20 seneye varan vade seçenekleriyle konutlarını neredeyse yarı fiyatına alabilecekler. Proje banka güvensiyle sunulacaktır. Projeler en geç 18 ayda anahtar teslim olacak şekilde yapılacaktır. Bu proje emeklilerin daha kaliteli konutlara daha uygun ödeme koşullarıyla sahip olabilmeleri adına oluşturulmaktadır. Öncelikli olarak Ankara ve ardından İstanbul, Antalya, İzmir e Mersin’de hayata geçirilecek.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir