Ek Kart Nedir? Nasıl Çıkartılır?

Ek kart, kredi kartı sahipleri tarafından istenildiği taktirde kolaylıkla çıkartılabilmektedir. Genellikle aile içi bireylerin kullanması için çıkartılan ek kartlar sayesinde aile harcamaları tek bir yerde toplanmış olacaktır.

Ek kartın limiti de kart sahibi tarafından belirlenebilmektedir. Ancak buradaki önemli olan husus belirleyeceğiniz limitin, ana karttan daha fazla olamayacağıdır.

Bu Yazıda Neler Var?

Ek Kart Nedir?

Ek kart, kısaca kredi kartınıza bağlı yeni bir kart daha çıkartılmasıdır. Bu sayede ek kartı başkası da kullanabilmektedir. Bir bakıma kendi kartınızın aynısını başka birisine vermiş gibi olduğunuzu düşünebilirsiniz. Tabi ki bu kartın limitini de belirleyebilirsiniz.

En Fazla Kaç Tane Ek Kart Çıkartılabilir?

Bir kredi kartına bağlı olan ek kart çıkartma sayısı bankadan bankaya farklılık gösterebilmektedir. Aynı zamanda kartınızın tipi de önemlidir. Yani X bankası, Y kredi kartı için 5 tane ek kart imkanı veriyorsa, Z kredi kartı 2 tane ek kart imkanı verebilir.

Ek Kartlarda Puan ve Mil Kazanma İmkanı Oluyor Mu?

Ek kartlar için de geçerli puanlar verilmektedir. Hatta bankalar ek kartlara olan talebin artması için özel kampanyalar düzenlemektedir. Yani asıl kredi kartına sağlanan kampanyaların yanında, nakit puanlar, mil kazanma, tatil puanı, özel hizmet ve indirim gibi olanaklar da sağlıyor. Ek kart için geçerli olan kampanyalardan asıl kart sahipleri de yararlanabilmektedir.

Ek Kartın Aidatı Var Mı?

Ek kart için aidat ücreti talepleri bankadan bankaya farklılık gösterebilmektedir. Bazı bankalar ek kart için ücret almazken, bazıları aidat alabiliyor. Ancak burada yasalara göre; her bir ek kart için, asıl kart sahibinin ödediği yıllık aidat ücretinin en fazla yarısı talep edilebilir. Yani aidatı 50 lira olan bir kredi kartınız varsa, ek kartınızın aidatı en fazla 25 lira olabilir.

Ek Kart İçin Yaş Sınırı Var Mı?

ek kart nasıl çıkartılır

Ek kart talepleri genellikle aile içi bireylerde görülüyor. Ancak normal şartlar altında 18 yaşından küçüklere ek kart çıkartılamıyor. Eğer çocuğunuza ek kart çıkartmak istiyorsanız, 18 yaşından küçük çocuğunuz için aile muvafakatnamesi ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Yani, reşit olmamış kişilere ek kart çıkartılması için aile onayı gerekir. Ancak ek kart çıkartılacak kişi en az 15 yaşında olmalıdır. Bunun haricinde ek kart çıkartılacak olan çocuğun anne veya babasının çalışıyor olması gerekmektedir. Çıkarılacak ek kart çalışan bireyin kredi kartına bağlı olacaktır.

Ek Kartlar Nasıl Ödenir?

Ödeme şekilleri, ek kartın türüne göre farklılık gösterebilmektedir. Eğer ek kart, ana kart ile aynı ise ve limiti dahilinde işlem yapılıyorsa bu kartların hesap kesim tarihleri aynı zamanda olmaktadır. Dolayısıyla da iki kartın borçları birleşmektedir. Yani ana kartın borcu ödendiğinde ek kartın da borcu ödenmiş olacaktır.

Eğer çıkartılan ek kart, ana kart ile aynı değilse ve kendine ait bir CVV kodu ve tarihi varsa bu kartın ödeme günü ana kartın ödeme gününden farklı olabilir. Bu yüzden ek kart çıkartırken ödeme şekli hakkında detaylı bilgi almanızda fayda var. Çünkü her iki kartın da ödeme sorumluluğu asıl kart sahibine ait olacaktır. Eğer ödemelerde aksaklık yaşanırsa faiz işleyebilir ve bu durum kredi notunuzu etkileyebilir.

Ek Kart Nasıl Çıkartılır?

Ek kart çıkartmak için kredi kartı sahibi olan kişinin başvuruda bulunması gerekmektedir. Bu başvuru işlemi telefon bankacılığından, internet bankacılığından, mobil bankacılıktan veya şubelere gidilerek gerçekleştirilebilir. Gerekli bilgilerin doğru olarak doldurulmasından sonra bankanın uygun görmesi durumunda ek kart çıkartılabilmektedir.

Ziraat Bankası Ek Kart Nasıl Çıkartılır?

ek kart nasıl çıkartılır

Yukarıda belirttiğimiz üzere tüm bankalardan internet bankacılığı, telefon bankacılığı veya şubelerden ek kart başvurusu yapılabiliyor. Ziraat Bankası’nda ise SMS, ATM, internet bankacılığı, telefon bankacılığı ve şubelerden başvuru imkanı bulunuyor.

Ziraat Bankası Ek Kart Başvurusu Şubeden Nasıl Yapılır?

Size en yakın olan Ziraat Bankası şubesine giderek kolayca işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Bu başvuruyu kart sahibi yapabilmektedir. Şubeye giderken hem kart sahibi hem de ek kart çıkartılacak kişi gitmelidir. Ayrıca başvuru işlemleri için hem ek kart çıkartılacak olan kişinin hem de kart sahibinin nüfus cüzdanı fotokopisi ve eğer ek kart çıkartılacak kişi 18 yaşından küçükse aile onayını belirten muvafakatname belgesi gereklidir.

Şubede hem ek kart çıkartılacak kişi hem de kart sahibi ayrı ayrı form dolduracaktır. Daha sonra şubedeki görevli kişi ile beraber durum analiz edildikten sonra olumlu sonuç çıkarsa ek kartın limiti belirlenir. Eğer asıl kart sahibinin geçmiş kredi kartı borcu ödemelerinde aksaklıklar yaşanmışsa ek kart çıkartma işlemi yüksek olasılıkla onaylanmayacaktır.

Ziraat Bankası Ek Kart Başvurusu SMS İle Nasıl Yapılır?

En pratik yöntemlerden bir tanesi SMS ile başvuru yapmaktır. Bunun için EKKART yazıp boşluk bırakın ve TC kimlik numaranızı yazın. Bu mesajı da 4747’ye gönderin. Bu sayede ön başvuru yapmış olacaksınız. Ön başvuru yapmanın faydası ise şubeye gittiğinizde doldurmanız gereken formların çoktan hazırlanmış olmasıdır. Yani tek yapmanız gereken imza atmanız olacaktır. Aynı zamanda şubedeyken daha az sıra beklemenizi sağlayacaktır.

Ziraat Bankası Ek Kart Başvurusu Telefondan Nasıl Yapılır?

Bunun için Ziraat Bankasının müşteri temsilcisini aramanız gerekmektedir. Ziraat bankasına telefon aracılığıyla ulaşmak için 444 00 00 veya 0850 220 00 00 numaralarını kullanabilirsiniz. Böylece telefon üzerinden ön başvuru işlemini kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat Bankası Ek Kart Başvurusu İnternet Bankacılığıyla Nasıl Yapılır?

Günümüzde kart sahibi olan hemen hemen herkes internet bankacılığı kullanmaktadır. Bu işlemi gerçekleştirmenin en kolay yollarından bir tanesi de internet bankacılığı kullanmak olacaktır.

İnternet bankacılığına giriş yaptıktan sonra kart işlemleri menüsünden ek kart başvuru seçeneğini kullanmanız gerekmektedir. Daha sonra karşınıza çıkacak olan formları doğru bir şekilde doldurmanız gerekmektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir