EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

2021 yılından itibaren FAST sistemi hayatımıza girdi. Bu sistemde EFT sorgulama işlemleri yavaş yavaş arka planda kaldı. Ancak binlerce banka müşterisi para gönderirken sıklıkla EFT seçeneğini kullanıyor.

EFT talep işlemi, yaygın olarak ulusal bir para transferi öğrenme yöntemi olarak kabul edilmektedir. Banka havalesi ile aynı amaca sahiptir, ancak temel bir fark vardır. Para transferi işlemi, aynı banka arasında yapılan para transferi işlemi iken, EFT işlemi ise iki farklı banka arasındaki para transferi işlemi olarak ifade edilmektedir. Ancak EFT işlemi sadece hafta içi mesai saatleri içerisinde gerçekleştirilebilen bir yöntem olarak öne çıkıyor.

EFT işlemleri, işlem biraz uzun sürdüğü için tercih edilmemektedir. Bu nedenle paranın karşı tarafa gönderilip gönderilmediğini öğrenmek için mutlaka EFT sorgulaması yapılmalıdır. Birçok banka müşterisi bu sorgulamaların nasıl yapıldığını bilmemektedir. Bankalar da bu süreci kolayca kontrol edemiyor.

EFT talep işlemi oldukça basittir ve kısa sürede bilgi alınabilir. En kolay yol, dakikalar içinde bilgi ve yardım için bankanızın müşteri hizmetlerini aramaktır. Bu yöntemi kullanarak, aşağıdaki gibi bilgileri kolayca alabilirsiniz: B. Havale gerçekleştiğinde banka müşterilerinin arayabilecekleri talimat.

Bu Yazıda Neler Var?

EFT Nasıl Sorgulanır?

Bankanın mevcut sisteminde EFT taleplerinde gerçek bir işlem yapılmamaktadır. Böyle bir talepte bulunmadan önce EFT talep numaranızı da bilmeniz gerekmektedir. Bu numaranın varlığı EFT işlemlerinin yapıldığı onay sayfasında yer almaktadır. Bu pencereye genellikle fazla önem verilmez ve çok erken kapatılmış olabileceğinden kaydedilemeyebilir.

EFT’de ise hesabınızın işlem geçmişine giderek yapılan para transferinin makbuzu üzerinden EFT talep numaranıza ulaşmak çok kolay. Dekontu hesap hareketlerinizden çıkardıktan sonra bu numarayı bankanızın müşteri hizmetlerine göndererek ihtiyacınız olan bilgiyi alabilirsiniz.

EFT sorgulama numarası bulunduktan sonra gerçekleşen işlemler bankaya göre değişiklik gösterebilir. EFT sorguları için en kolay yol mobil bankacılık ve internet bankacılığı işlemleri sırasında elde edilebilir. Ancak, tüm bankalar bu konuyu desteklememektedir.

Bankalar, EFT odaklı sorgulama işlemlerinin mobil veya internet bankacılığı odaklı olarak yapılmasına izin vermemektedir. Bu nedenle bankanın müşteri danışmanına bağlanıldıktan sonra gerekli bilgilere kısa süre içerisinde ulaşılabilmektedir. Böyle bir işlemdir ancak EFT havale işleminin durumunu kısa süre içerisinde gerçekleştirebileceksiniz.

İnternetten Online EFT Sorgulama İşlemleri

İnternet üzerinden tüm bankacılık işlemleri yapılabilmektedir. Ancak bu EFT talep süreci için geçerli olmayabilir. Bankanın bazı bölümleri bu konuda yetersiz kalıyor ve kullanıcıların beklediği fırsatları sunmuyor. Bankalar öncelikle şubeleri ve müşteri hizmetleri aracılığıyla EFT taleplerini işleme koymaya çalışmaktadır. Ancak bazı bankalar internet bankacılığı üzerinden EFT odaklı sorgulama işlemleri sunabilmektedir. EFT talep numaranızı girin, istediğiniz sonuca anında ulaşın. Ancak bankanın bu konuda gerekli şartları sağlayıp sağlamadığını kontrol etmesi ve aşağıdaki durumları kontrol etmesi gerektiği belirtilmektedir: B. Müşteri hizmetlerini arayın. Bazı bankalar etkin bir şekilde internet bankacılığı aracılığıyla sorgulama yapmaktadır. Bu bankalar şu şekilde sıralanabilir:

  • Garanti BBVA
  • Yapı Kredi Bankası
  • Ziraat Bankası
  • Türkiye İş Bankası
  • QNB Finansbank
  • Vakıfbank
  • Halkbank

EFT Sorgu No Nedir?

Bankaların EFT ifşa işlemleri ile ilgili çok etkili ve pratik faaliyetler yapmadıklarını görüyoruz. Kullanıcının bu yönde bir iddiası olmadığı için ilk aşamada EFT işlemini gerçekleştirdikten sonra gelen EFT sorgulama numarasını kayıt etmesi ve takip etmesi gerektiği belirtiliyor.

EFT işlem sorgulama numarası, mobil uygulamalardan yapılan havalelerde dekont veya ekran üzerinde kod olarak başvurulmaktadır. Bu numaralara bazı bankalar tarafından EFT sorgu numarası, bazı bankalar tarafından referans numarası veya referans kodu adı verilmektedir. Bu numaraya ulaşma durumu dekont üzerinde gösterilecektir.

Vakıfbank EFT Sorgulama

Vakıfbank içinden EFT talepleri sadece mesai saatleri içerisinde yapılabilmektedir. Teslimat talepleri her zaman talep edilir ancak bu işlemler 09:00 ile 17:00 saatleri arasında gerçekleşir.
00 bölgesinde oluşur.

EFT işlemleri mesai saatleri içerisinde hızlı bir şekilde gerçekleştirilirken, mesai saatleri dışında oldukça uzun sürebilmektedir.

EFT odaklı talep işlemi gerçekleştirmek için ilk aşamada talep numarası gerekmektedir. Bu tür bilgiler bilinmiyorsa işlem dekontundan alınabilir. Aynı zamanda müşteri temsilcileri de ihtiyaç duydukları bilgilere sadece müşteri hizmetleri numarasını arayarak kolayca ulaşabilirler.

İş Bankası EFT Sorgulama

Banka EFT talepleri mobil bankacılık veya internet bankacılığı platformları üzerinden yapılamaz. Bu işlemleri gerçekleştirmek için müşteri hizmetleriyle telefonla iletişime geçin.

Bu bağlamda temsilciniz sizden EFT talep numaranız ile birlikte İŞ banka bilgilerinizi isteyecektir. Diğer bir seçenek ise size en yakın İş Bankası şubesine gitmek. Ancak bu yöntem sanıldığından daha zordur ve önerilmez. Herhangi bir nedenle para hesabınızda olmazsa çağrı merkezini arayabilirsiniz. İstenilen sonuca ulaşmak ve var olan sorunlar hakkında kapsamlı bilgi almak için bankaya gidilerek gerekli şartların sağlanması mümkün olacaktır.

Yapı Kredi EFT Sorgulama

Yapı Kredi Bankası EFT talep işlemleri çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Normalde para, havale talebinden birkaç dakika sonra karşı tarafın hesabına aktarılır. Ama yoğunluktan dolayı kesintilerin olması normal.

Alıcı bilgilerini, IBAN’ı, hesap numarasını, şube bilgilerini ve iletim numarasını doğru girdiyseniz, ancak transfer hala başarılı değilse, lütfen bizimle iletişime geçin. Yapı Kredi Bankası bu konuda internet bankacılığı hizmeti sunan sayılı bankalardan biridir. Bu fırsatlardan yararlanmak için Para Gönder menüsünün İstek bölümünü kullanabilirsiniz. Transfer gerçekleşmezse buradan da iptal edebilirsiniz.

Ziraat Bankası EFT Sorgulama

EFT işlemleri Ziraat Bankası odaklı olarak mesai saatleri içinde yapılmalıdır. EFT talep süreci için de benzer bir süreç düşünülmelidir. İşlemin gerçekleşmemesi veya paranın hedef hesaba ulaşmaması durumunda böyle bir talepte bulunulmalıdır.

Ziraat Bankası bünyesinde sorgulama işlemi internet ve mobil bankacılık üzerinden yapılmamaktadır. EFT’nizin durumunu şubeye giderek veya çağrı merkezimizi arayarak kolayca öğrenebilirsiniz. EFT sorgulama işlemlerini bu doğrultuda gerçekleştirmek mümkündür. Bu, müşterilerin çok kolay olarak nitelendirdiği bir yöntem olarak öne çıkıyor ve müşteri memnuniyetini sağlamak için genellikle tercih edilen süreç olarak anılıyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir