EFT Nasıl İptal Edilir?

Elektronik Fon Transferi (EFT) ile para yollayan pek çok kişi bazı işlemlerinde yanlış hesaba para yollamaktan dolayı, bazı işlemlerinde ise paranın sevk edilmesini iptal etmek istediği için EFT iptali yapmak istemektedir. Biz de acikkredi.com olarak araştırmalarımızı yaparak bu yazımızda EFT nasıl iptal edilir, elektronik fon transferi iptali yapmak için ne yapmak gerekiyor, yapılan elektronik fon transferi iptal edilir mi gibi soruların cevaplarını vereceğiz.

Bu Yazıda Neler Var?

Elektronik Fon Transferi Nasıl İptal Edilir?

Bir bankadan değişik bir bankaya para yollama işlemine Elektronik Fon Transferi (EFT) denilmektedir. Eğer para transferi aynı bankalar arasında ise bu durumda havale yöntemi ile para sevk edilir. EFT işlemi sırasında yanlış bilgiler girdiyseniz bu hataların banka tarafından anlaşılması ile beraber işlem otomatik olarak red edilerek 1 – 2 gün içerisinde para hesabınıza tekrar iade edilir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken şey, yanlış yazdığınız bilgilerin bir hesapla eşleşmemesidir. Başka bir deyişle yanlış yazılan bilgiler doğru ise bu işlemde EFT karşı hesaba onaylandıktan sonra geçer. Bu gidişatta da yapmanız gereken değişik bir yol vardır. Şayet EFT işleminizi EFT saatlerinde yapmadıysanız veya resmi tatil gününde başka bir deyişle bankaların kapalı olduğu günlerde yaptıysanız bu işlemi de talimat evresinde olan EFT’yi iptal edebilirsiniz.

EFT iptal etmeyi temsil eden görsel

EFT İptal Etme İşlemi

EFT’nizi iptal ederek hesabınıza yolladığınız paranızı “iade” almak istiyorsanız, EFT işleminin henüz karşı hesaba geçmemiş olması gerekmektedir. EFT onaylandıktan sonra iptal işlemi yapılabilir ancak bir kaç değişik usulle yapılabilir. Şayet yapmış olduğunuz para transferi işleminiz henüz “talimat” evresinde ise transferi kolayca iptal edebilir ve bloke konulan parayı hesabınıza iade alabilirsiniz. Elektronik Fon Transferi ile yapmış olduğunuz para transfer işlemelerinin iptal edilip paranın hesabınıza tekrar iade yapmanız için yapılan EFT’nin henüz onaylanmamış olması gerekmektedir. Sevk edilen para karşı hesaba geçtiyse bu gidişatta EFT iptali yapmak için bankaya müracaat yapmanız gerekmektedir. EFT iptal etme işlemleri:

Müşteri hizmetlerini arayarak Elektronik Fon Transferini iptal edebilirsiniz.
Banka şubesine giderek iptal edebilirsiniz.
İnternet bankacılığına giriş yaparak para transferi – bekleyen işlemler sayfasından iptal edebilirsiniz.

Buna benzer ekonomi ve finans ile alakalı bilgilerden anında haberdar olmak istiyorsanız acikkredi.com‘u takip etmeyi unutmayın.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir