E-Devlet Miras Sorgulama Hizmeti Nasıl Kullanılır 2021?

E-Devlet miras sorgulama hizmeti, sisteme yeni eklenen hizmetler arasındadır. E-Devlet sistemine eklenen hizmetler, pek çok vatandaşın ilgisini çekiyor. Soy ağacı hizmetinin ardından miras sorgulama hizmeti de açıldı. Bu hizmet sayesinde, kişiler veraset ilamını internet üzerinden sorgulayabilirler. Oldukça basit olan bu hizmet, isteyen herkesin sorgulama işlemi yapmasını mümkün kılıyor. 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren aktif hale gelen bu hizmet, binlerce kişi tarafından kullanıldı ve kullanılmaya devam ediyor.

Bu Yazıda Neler Var?

E-Devlet Üzerinden Miras Sorgulama İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Veraset ilamı sorgulama için öncelikle E-Devlet sistemine giriş yapılması gerekmektedir. Sisteme giriş için T.C Kimlik Numarası ve şifre gerçekleşmektedir. Daha önce şifre almamış kişiler, postanelerden şifrelerini temin edebilirler. İlk aşamada vatandaşların kendilerine şifre atamalarına izin verilmemektedir. Postaneden ilk şifre alındıktan sonra şifre değişikliği yapılabilir. Sisteme giriş yapıldığında, E-Devlet ana sayfasına erişim sağlanacaktır. Bu sayfada yer alan arama butonuna “Veraset İlamı Sorgulama” yazılarak miras için sorgulama yapılacak adrese erişim sağlanabilir.

Sorgulama işleminin yapılabilmesi için ölen kişinin de T.C kimlik numarasının bilinmesi gerekmektedir. Aksi takdirde miras olup olmadığı konusunda bir bilgi sağlanamamaktadır. Sistemden yalnızca 1990 yılından sonra vefat etmiş kişilerin miras belgelerine erişim sağlanabilmektedir. Miras sorgulama işleminden olumlu sonuç alan kişiler, sistemden belgelerin de çıktısını alabilirler.

Miras Sorgulaması Yapıldıktan Sonra Neler Yapılmalı?

Üzerine kayıtlı miras bulunan kişiler, Veraset ve İntikal Vergisi ödemelidir. Aksi takdirde cezai işlem uygulanabilmektedir. 2018’de düzenlenen uygulamaya göre 240 bin TL’ye kadar olan miraslar için %1 oranında vergi alınmaktadır. Bu miktarın üzerindeki miraslar için, bırakılan miras miktarına göre, %10 oranına kadar vergi ödenmesi gerekebilir.

E-Devlet Şifresini Unuttuğu İçin Sorgulama Yapamayanlar Ne Yapmalı?

İlk e-Devlet şifresi, postaneler üzerinden temin edilmektedir. İlk şifre ile giriş yapıldıktan sonra, sistem üzerinden şifre değişikliği yapılabilir. Şifresini unutan kişilerin tekrar postaneye giderek şifre talebinde bulunmalarına gerek yoktur. Birkaç adımla yeni şifre alınabilir. Daha önce cep telefonu numarasını kaydedip doğrulatmış kişiler, telefonlarına gelecek olan yeni şifre ile sisteme giriş yapabilirler. Mobil imza ya da elektronik imza kullanan kişiler de sisteme kısa sürede giriş yapabilir. Mobil imza ve elektronik imza, ücretli bir hizmet olduğu için her e-Devlet kullanıcısı tarafından tercih edilmemektedir. İnternet bankacılığı müşterisi iseniz, bankanızın internet sayfasından da e-Devlet’e erişim sağlayabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra, unuttuğunuz şifreyi tekrar değiştirebilirsiniz. Yeni şifre belirlerken, istenilen kriterlere uyulmasına dikkat edilmelidir.

Elektronik İmza Nasıl Alınır?

Elektronik imza, elektronik ortamda oluşturulan dokümanların imzalanabilmesi için geliştirilmiş olan bir uygulamadır. Elektronik imza ile, elektronik işlemlerde gönderilen bilgilerin gönderim sırasında değişmediği, gönderen kişiye ait olduğu ve herhangi bir şekilde inkar edilemeyeceği garanti altına alınır. Elektronik imzalar, sayısal verilerden oluşmaktadır.  El ile atılan ıslak imza ile aynı hukuki geçerliliği taşımaktadır. E-Devlet uygulamalarında sıklıkla kullanılabilen bir hizmettir. Bu hizmetten yararlanmak isteyenler, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylı Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayacıları ile iletişime geçebilirler. Bu firmaların listesine internet üzerinden ulaşılabilir. Elektronik imzanın çalışabilmesi için kart sürücü yazılımının yüklenmesi gerekmektedir. Bu yazılım, elektronik imza ile birlikte bir CD içerisinde kişiye gönderilmektedir. Bazı firmalar, internet sayfaları üzerinden de bu yazılımı müşterilerine sunmaktadır. Kurulan programa giriş yapıldıktan sonra elektronik imza kullanıma hazır hale gelecektir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir