Döviz Alımı Satımı Nasıl Yapılır? | Bilmeniz Gerekenler | Püf Noktalar

Bankalar üzerinden döviz alımı satımı yapmak için öncelikle bir döviz hesabı açtırmanız gerekir. Bankada açtıracağınız bir hesapta döviz değişimleri anlık olarak hesabınıza yansıyacaktır. Nitekim bankadaki döviz hesabından istediğiniz zaman döviz alabilir ya da döviz bozdurabilirsiniz. Bu işlemi aynı bankadaki TL hesabınız ile de yapabilirsiniz. Döviz hesapları vadeli veya vadesiz olarak açılabilir. Birikim yapma durumunda aynı zamanda bankalarda da yatırımınızı değerlendirmek isteyebilirsiniz. Bu kapsamda bankalarda açacağınız döviz hesapları üzerinden hem birikim yapabilir hem anlık olarak döviz değişimlerini değerlendirebilirsiniz.

Müşteriler vadesiz hesaplarda tuttukları paraların bankalara mevduat kazandırdığını bilir. Ancak paranızı öylesine bırakmaktansa döviz hesabı açıp döviz alımı satımı yapabilirsiniz. İnsanlar alıştığı Türk Lirası üzerinden hesap açma işlemiyle yatırımını yapma yoluna gider. Ancak parasının değer kaybetmesine gönlü razı olmayalar ve parası hesapta dururken kazanmak isteyenler dolar kuru ile hesap açabilir. Döviz kuru sayesinde açılan hesaplar kur  yükseldikçe parasını arttırır ve kazanç sağlamış olur. Bazı kişiler de hem kur artışı hem de faizli kazanç sağlamak isteyebilir ayrıca döviz alımı satımı yaparak ekstra kazanç sağlayabilir. Bu yüzden iki türlü de kazanma şansınız olabilir.

Bu Yazıda Neler Var?

Dolar Alış Satış İşlemlerinde Bilmeniz Gerekenler

Ülkemizde açacağınız banka hesapları sayesinde paranızı vadeli mevduat hesaplarına yatırmak faiz kazancı demektir. Bu kazancın sağlanması adına döviz kurları ile TL farklılık ortaya koyuyor. TL faizi daha yüksek tutarken döviz kurları faiz oranları daha düşük oluyor. TL hesabınızda olduğu gibi döviz kurları da hesaplarında hesap işletim ücretini kaldırdı. Vadeli hesaplara yatırdığınız paralar için bir masraf ödemek zorunda değilsiniz.

Vadeli hesap ile vadesiz hesap açarken arada fark bulunur. Kazanç sağlayacak dolar döviz alımı satımı işlemi yapmak istiyorsanız masrafları dikkate almalısınız. Kazancınızı arttırmak adına hesabınızda fazladan para ödemesi gereksiz olacaktır. Bu yüzden vadeli ve vadesiz hesap her durumu dikkate alınarak açılmalıdır. Sektörde mevcut olan işinize göre ödemeleriniz dolar kuru üzerinden yapılabilir.

Bu durumda dolar hesabı açtırmak zorunda olursunuz. Bu hesaptan yapacağınız para gönderme işlemlerinde de döviz kuru kullanırsınız. Bu yüzden de bu hesabı açtırmak mantıklı olur. Ancak vadeli dolar hesabı açarken vadenizin süresi dolmadan ödeme yapmak kazancınızı ortadan kaldırır. Bu durumda da bankaların hoş geldin faizli hesapları kullanılır. Ancak bu hesaplar süreli oluğundan bir süre sonra hesaplardan para çekimi sonrasında vadeniz ortadan kalkacaktır.

Vadeli Dolar Hesabı

Paranızı bir süre harcamaya sıcak bakmıyorsanız döviz alımı satımı işlemi yaparak para kazanabilirsiniz. Bankayla olan ilişkinizde önemli bir müşteri ve ön önemli paralar yatıran biri olmalısınız. Diğer türlü bankalar bu isteğinizi geri çevirir. Açtığınız hesaba yatıracak olduğunuz uzun vadeye sahip dolar hesabı mantıklı olacaktır. Kısa süre sonunda da çekecek ya da harcama yapacaksanız vadeli hesap açmanıza gerek olmaz. Vadesiz hesap açmak için kısa süreli yatırımlar daha mantıklıdır. Burada sıkıntı yaşamamak adına hesap açma işlemini yaptırmadınız. Dolar hesabı iyi analiz edilmelidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir