Devlet Hastanesinde Sigortasız Muayene Olma

Günümüzde sigortalı olmak pek çok avantajı beraberinde getirmektedir. Yaşlılık aylığı olarak da bilinen emeklilik maaşını alabilmek, yaşamı boyunca devlet hastanelerinde ücretsiz muayene olabilmek ve tahlil yaptırabilmek için sigorta şarttır. Bir işte çalışıyorsanız ve size sigorta yapıldıysa sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilirsiniz. Ayrıca çalışmayan; annesi, babası sigortalı olan kız çocukları evlenene kadar ücretsiz muayene hakkını kullanabilirler. Ev hanımı olan evli kadınlar ise; eşlerinin sigortalarından yararlanarak devlet hastanesinde para ödemeden muayene ve tetkik yaptırabilirler. Ancak ne sizin, ne de annenizin, babanızın veya eşinizin sigortası yoksa devlet hastanesinde sigortasız muayene olma sorumluluklarını karşılamanız gerekecektir.

Bu Yazıda Neler Var?

Sigortasız Kişiler Devlet Hastanesinde Nasıl Muayene Olurlar?

 

Sigortanızın bulunmaması ve bir sağlık sıkıntısı yaşamanız halinde devlet hastanesinden muayene olmak için randevu alabiliyorsunuz. Ancak bu muayeneniz ücretsiz olmuyor. Ücretli bir şekilde muayene olmanız sizlere şart olarak koşuluyor. Her sene sigortasız muayene ücreti değişikliğe uğramaktadır. Son yapılan güncellemelerle beraber sigortası olmayan Türk vatandaşları devlet hastanelerinden 50 TL ödeyerek muayene olma hizmeti alabilirler.

Devlet hastaneleri; Sağlık Bakanlığı ve SGK tarafından yapılan anlaşmalar sonucunda sigortası bulunmayan hastalardan sadece muayene ücreti almazlar. Bunun yanı sıra; muayene sonrasında yapılacak idrar, kan tahlilleri, röntgen, MR çekimleri gibi ekstra tetkikler için de ödeme talep edebilmektedir. Dolayısıyla devlet hastanesinden sigortasız destek alabilmek için muayene ücretinin yanı sıra tetkik ve tahlil ücretleri de ödemeniz önem arz ediyor.

Genel Sağlık Sigortası Olan Kişilerden Muayene Ücreti Alınır Mı?

 

Siz bir sigortalı işte çalışmıyorsanız ya da size bakmakla yükümlü olan kişilerin sigortası yoksa bu durumda GSS adı verilen; Genel Sağlık Sigortası başvurusu yapabilirsiniz. Bu başvuruyu size en yakın SGK’dan gerçekleştirebilirsiniz. Böylece sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilmek için aylık GSS primleri ödersiniz.  GSS ödemeleriniz başladıktan sonra sizlerden muayene ücreti alınmaz.

Bakım ve Engelli Maaşı Alanlardan Muayene Ücreti Alınır Mı?

 

%40 ve üzerinde engelli raporun olanlar engelli maaşı almaktadırlar. Ayrıca %40 ve üzerinde engeli olan yakınına bakanlara devlet bakım maaşı bağlamaktadır. Hem engelli, hem de bakım maaşı alanlara devlet sağlık hizmetlerini ücretsiz olarak vermektedir. Böylece devlet hastanesinde muayene ücreti ödememektedirler.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir