CVV Kodu Nedir? CVV Kodu Ne İşe Yarar?

Son senelerde dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızlı bir şekilde artan online alışveriş, zamandan ve mekandan bağımsız yapılabilmesi ve zengin ödeme alternatifleri sayesinde hem satıcılar, hem de alıcılar tarafından yoğun alaka görüyor. İnternet üstünden satın alım yapmayı tercih edenler, ödeme yapma aşamasına geldiğinde kredi kartı bilgilerini yazarken CVV kodu ile karşılaşıyor. Peki, sıkça karşılaştığımız bu CVV kodu nedir ve online alışverişlerde bizden istenen CVV kodu nerede yazıyor?


Ödeme sistemlerinde önemli bir yeri olan ve alışverişi daha tehlikesiz hale getiren CVV kodu, son yarıyılda online alışverişe taleplerin çoğalmasıyla beraber, kimi kullanıcılarca merak konusu oldu. Bu yazımızda CVV kodu nedir ve CVV kodu ne işe yarar sorularına detaylı bir şekilde yanıtlayacağız.

CVV kodu, yüzbinlerce hatta milyonlarca yeni müşterinin son yıllarda online alışverişle tanışması nedeniyle gündeme gelse de, 1 Ocak 2001 tarihinden beri güvenli alışveriş için faal olarak kullanılıyor. Tüm ülkelerde kullanımına devam edilen CVV kodu, en büyük online pazar yerlerinden tutun en ufak e-ticaret sitesine kadar her platformda yapılan alışverişte ödemenin tehlikesiz bir biçimde gerçekleştirilmesine destek oluyor.

CVV Kodu Nedir yazısını temsil eden görsel

Bu Yazıda Neler Var?

CVV Kodu Nedir?

Card Validation Value sözcüklerinin kısaltması olarak karşımıza çıkan bu kod, fiziksel bir kredi kartı veya bankamatik kartına sahip olunduğunu kanıt olarak karşımıza çıkıyor. CVV kodu nedir sorusunu güvenlik sağlamak için oluşturulmuş 3 basamaklı bir kod şeklinde cevaplayabiliriz. Bazı kartlarda güvenlik kodu 11 ya da 9 haneli de olabiliyor. Bu kartlardaki kodun son 3 hanesinin kullanılması gerekiyor.

CVV Kodu Kartın Neresinde Yazıyor?

Tüm kredi kartı ve banka kartlarında 16 basamaklı kredi kartı numarası bulunuyor. Kartların arkalarında ise 3 basamaklı bir kod olan CVV kodu yer almaktadır. Banka tarafından sağlanan kartların üzerindeki kart numarasının ve kartın arkasında ki CVV kodunun başka biriyle paylaşılmaması güvenlik açısından ehemmiyet taşıyor. Kredi kartlarında CVV kodu silinmişse kartın yenilenmesini talep etmek gerekmektedir.


Bu ve bunun gibi bankacılık işlemleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için Açık Kredi’de kalmaya devam edin. Banka, ekonomi, kredi ve daha birçok içerik hakkında en güncel bilgiler Açık Kredi’de.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir