Çeyiz Hesabı Açan Bankalar

Yeni evlenecek çiftlerin birçok masrafı bulunuyor. Düğün salonu, gelinlik, damatlık, takılar, ev eşyası derken liste gittikçe uzuyor. Durum böyle olunca günümüzde boşanma sayıları artıp giderken evlenen genç sayısında azalma yaşanıyor. Devlet bu verileri değerlendirerek evlenecek genç çiftlere çeyiz desteği vereceğini bildirmişti. Evlenecek çiftlere verilen çeyiz desteğinin şartları bulunuyor. Ayrıca bu desteği her banka vermiyor. Devlet bazı bankalarla anlaşmalar yaparak her sene şartları güncelliyor. Bizler de çeyiz hesabı açan bankalar konusunda sizlere bir liste hazırladık.

Bu Yazıda Neler Var?

Çeyiz Desteği Başvurusu için Tercih Edilebilecek Bankalar

 

Devlet evlilik yardımı kapsamında bazı kamu ve özel bankalarla anlaşmalar yaptı. Her bankayla yaptığı anlaşma neticesinde farklı şartlar ortaya çıktı. Bu yüzden devlet çeyiz desteği kimlere veriyor? sorusu sıkça sorulmaya başlandı. Aşağıda bankaların ilgili şartlarını karşılayanların desteği alabileceğini söyleyerek bankalara göz atalım:

  • Halkbank Çeyiz Hesabı Açarak Destek Almak için Gerekli Şartlar

Eğer Türk vatandaşıysanız ya da mavi kartınız bulunuyorsa; Halkbankası’ndan bu hesabı açabilirsiniz. 18-24 yaş aralığında bulunan gençlerin açabileceği hesabın içerisinde 3 yıllık zaman diliminde para birikimi sağlanmaktadır. 27 yaşınızı aşmadan evlenmeniz halinde hesabınızda biriken parayı kullanabilmektesiniz.

  • Akbank Çeyiz Hesabı 

En az 3 yıl boyunca biriktirebileceğiniz çeyiz hesabını bankaya ait şubelerden açabiliyorsunuz. Aylık en az ödeme tutarı 190 TL iken; en fazla 1900 TL ödeme yapabiliyorsunuz. Akbank çeyiz hesabı için bir yıl geçerli faiz oranları bulunmaktadır. Bu oranlar değişkenlik göstermektedir. En az 3 yıl sonra faiziyle birlikte biriken paranızı çekebilirsiniz.

  • İŞ Bankası Çeyiz Hesabı

 

18 yaşından büyük olan ve 24 yaşını aşmamış gençlerin açabileceği çeyiz hesabı başvurusu tüm şubelerden yapılabilmektedir. Eğer hesabınızı 24 yaşındayken açtıysanız en geç 27 yaşında evlenmeniz gerekiyor. Aksi halde açtığınız hesaptaki işlenen devlet katkısı ve faizleri alamıyorsunuz. Devletin çeyiz desteği 2020 yılı içerisinde değişiklik göstermektedir. Destek oranları yatırım yaptığınız aya göre değişmektedir. Devlet desteği yatırdığınız birikim oranının en az %10’u, en fazla %25’i kadardır. %10’luk çeyiz desteğinden yararlanabilmek için 36 ay ile 47 ay arasında birikim yapmış olmanız gerekiyor. 48 ay ile 59 ay arasında yatırım yapanlar %15 devlet desteği alırken, 60 ay ve üzerinde yatırım yapanların birikim tutarları %25’lik oranla çarpılmaktadır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir