Cepten Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bildiğiniz gibi bankalarda kredi ve kredi notu gibi işlemlerinizde kredi notunuz önemlidir. Bankalar sizi kredi notunuza göre değerlendirir ve buna göre size işlem yaparlar. Kredi notunuzun düşük olması sizi olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden bankalarda bir işlem yapmadan önce kredi notunuzu öğrenmek için işlem yapabilirsiniz. Cepten kredi notu sorgulama işlemi kolayca yapılabilecek bir işlemdir.

Bu Yazıda Neler Var?

Cepten Kredi Notu Sorgulama

"<yoastmark

Telefon operatörü Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulan Findeks uygulaması üzerinden cepten kredi notu sorgulama şansı sunuyor. Bu işlemi kısa mesaj göndererek yapabilirsiniz. Cep telefonunuzun mesaj bölümüne T.C. kimlik numaranızı girerek boşluk bırakarak doğum yılınızı yazmanız gerekiyor. Bu işlemden sonra mesajı 1122’ye göndererek kolayca öğrenebilirsiniz. Operatörler bu işlemi belli bir ücretlendirme karşılığında sunacaktır. Ayrıca kendi üzerinize olmayan bir hattan da gerekli bilgileri girerek kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bu işlem faturalı hat kullanıcılarının direkt olarak güncel fatura tutarlarına eklenecektir. Daha sonra da fatura ödeme zamanı fatura içinde bu tutarı ödeyebilirsiniz.

Kredi Notu Hesaplaması

Sizin finansal hareketleriniz kayıt altına alınır. Borçlarınızı zamanında ödeme, az borçlu olma durumları kredi puanınızı olumlu yönde etkiler. Ancak borçlarınızı geç ödeme, kredi ve kredi kartı borçlarının fazla olması kredi puanını olumsuz etkiler. Kredi notları farklı algoritmalara dikkat edilerek hesaplanır. Bu hesapta bilinen ve açıklanan resmi faktörler şu şekildedir:

Şahsi Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Düzeniniz

Bu kıstas %30 etkiye sahiptir. Yani kredi notunuzu büyük oranda kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı benzeri ürünlerin borçlarını ödeme düzeni etkiler. Bu ürünleri vaktinde düzenli ödeyen kişilerin kredi puanına %30 olumlu etki yapar.

Bankalardaki Varlık ve Borçlarınız

BU kıstas %25 etki yapar. Yani bankalardaki kayıt altında olan mevcut borçlarınız yüksekse risk ortaya çıkar. Bu durum da kredi notunuzu olumsuz etkiler. Yatırım fonu, mevduat hesabı gibi birikimleriniz de kredi notunuza olumlu etki yaratacaktır.

Henüz Açılan Kredileriniz

Yeni açılan kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarınız varsa kredi ürünleriniz doğru bir şekilde analiz edilemez. Bu yüzden bu durum %20 olumsuz bir etki yaratır.

Kredi Kullanma Yoğunluğunuz

Mevcut olan kredi kartı limiti kullanımı ve mevcut açılmış kredinizin ödenmemiş taksitleri de dikkate alınarak tüm kredi ürünlerindeki kullanım yoğunluğunuz dikkate alınır. Yoğun bir kullanım olması kredi notunu olumsuz etkiler.

Bilinmeyenler

Kredi notuna etki eden faktörlerden %10’u da bilinmiyor. Çünkü bu konuda resmi bir açıklama bulunmuyor.

Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

İyi bir finansal geçmişiniz varsa kredi notunuz yüksek olur. Kötü bir finansal geçmişiniz olması durumunda da kredi notunuz düşük olur. Herhangi bir finansal ürün başvurunuzda olumlu sonuç istiyorsanız kredi notunuz 1500 ve üzeri bir değerde olmalıdır. Bir kişinin sahip olabileceği en yüksek kredi notu 1900 değerindedir. 0 ile 1499 arasında yer alan kredi notları riskli kabul edilir ve bu aralıkta not ne kadar düşük olursa güven de o kadar düşer. Bu aralıkta notu olan kişiler kredi ve kredi kartı başvurularında olumsuz değerlendirilebilir. Kredi notu 1500 ile 1900 arasında olan kişilere ise güven yüksek olur ve sahip olduğu nota göre başvuruları çoğunlukla olumlu değerlendirilir. Ancak bu değerlendirmede bankaların farklı kıstasları da dikkate aldığını unutmayın. Özellikle maaş aldığınız banka bir güvencesi olduğu için size diğer bankalara göre çok daha olumlu şekilde yaklaşacaktır. Bu yüzden kredi ve kredi kartı başvurularında ilk olarak maaş aldığınız bankayı tercih edebilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir