Cari Hesap Nedir? Cari Hesap Takibi Nasıl Yapılır?

Cari hesap bir şirketin müşterileriyle ve tedarikçileriyle yapılan tüm ticaretlerin, hesap girdilerinin ve çıktılarının yer aldığı hesaptır. Cari hesap şirketin gelirlerini ve giderlerini belirlemek için oldukça önemlidir. Bu duruma örnek vermek gerekirse; bir müşterinize bir ürün veya hizmet sattığınızı düşünelim. Bu ürün veya hizmet karşısında yaptığınız tahsilatı Cari hesabınıza işlemeniz gerekmektedir. Burada tahsilat yapmak zorunda da değilsiniz. Diyelim ki müşteriniz tahsilatı bir müddet sonra yapacak. Bu durumda cari hesabınıza alacak yazabilirsiniz ve satış faturası kesebilirsiniz. Diğer bir senaryo ise tedarikcinizle yapacağınız alışveriş olacaktır. Bir tedarikçiden mal veya ürün satın aldığınızda bu durumu gider olarak yazıp alış faturası da kesebilirsiniz.

Cari hesaplar her işletmede tutulması gerekmektedir. İşletmelerin ilerisini görmesi için ve geçmişte yapılan işlemleri belirlemesi için cari hesap büyük önem taşımaktadır. Ayrıca şirketin borç ve alacak takibi de kolaylıkla yapılır.

Bu Yazıda Neler Var?

Cari Hesap Tutmak Neden Önemlidir?

İşletmelerde yapılan tüm işlemler, muhasebeciler tarafından evraklanmaktadır. Dolayısıyla geçmişten günümüze kadar yapılan tüm işlemlerin kayıtları bulunur. Ancak cari hesabın tutulmasının amacı geçmiş işlemler değildir. Önemli olan nokta güncel verileri takip edebilmektedir. Yani cari hesabınızın geçmişine sahip olmanız cari hesap tutulduğu anlamına gelmez.

Cari hesabı işletme sahibi veya bu görev için yetkilendirilmiş bir kişi tutmalıdır. Böylece cari hesap sürekli güncel ve düzenli bir şekilde tutulacaktır. Bu sayede de şirketin alacakları ve verecekleri anlık olarak belirlenmektedir.

Cari Hesap Takibi Nasıl Yapılır?

cari hesap nedir

Her işletmenin cari hesap tutması gerekmektedir. Bu işlem eski zamanlarda cari hesap defterlerine işlenerek tutulmaktaydı. Ancak bilgisayar sistemlerinin gelişmesiyle beraber günümüzde daha çok bilgisayar ortamında işlenmektedir.

Bir cari hesap defterleri, 3 ana bölüme ayrılarak tutulmaktadır. Bu üç bölümün birini müşterilerinizden alacakları, diğerini tedarikçilere vermeniz gerek borçlarını, üçüncü kısıma ise vergi borcu gibi verileri işlemeniz gerekmektedir. Görüldüğü üzere cari hesap defteri tutmak oldukça uğraş verici bir işlem. Günümüzde her ne kadar çok tercih edilmese bile hala bu yöntemi kullanan işletmeler yer almaktadır.

Bir diğer yöntem ise Excel kullanmak olacaktır. Excel hemen hemen her işletmede yer alan bir bilgisayar programıdır. Ancak Excel’de cari hesap kaydı tutmak da sanıldığı kadar kolay değildir. Çünkü her müşterinize ve tedarikçinize ayrı ayrı düzenlenmiş cari hesap kartları oluşturmanız gerekmektedir. Her kartın içerisinde cari hesap tipi, takip numarası, ad/unvan, alacak bakiyesi, borç bakiyesi gibi bilgilere yer vermelisiniz. Ayrıca bu kartları sürekli olarak güncellemelisiniz. Yani kısaca, Excel’de cari hesap defteri tutmak isteyen kişilerin iyi derecede Excel bilgisine sahip olması ve normale göre daha hızlı bilgisayar kullanması gerekmektedir. Her ne kadar başarılı bir sonuç olsa bile zamanla biriken dosyaları kontrol altına almak ve birbiriyle eşlemek durumunda kaldığınızda muhtemel hatalar da görülebilecektir.

Genellikle işletmelerde kullanılan yöntem ise cari hesap kaydı tutmak için hazırlanmış özel muhasebe programlarıdır. Bu tarz programların sayısı oldukça fazla olmakla beraber iş yükünü büyük oranda azaltmaktadır. Bu programlar sayesinde güncel borç ve alacak bilgilerine kolayca erişebilirsiniz. Bunun yanında geciken ödemeleri ve tahsilatları da oldukça pratik bir şekilde görebilirsiniz. Diğer bir güzel yanı ise istediğiniz müşteri ile cari hesabındaki bilgileri mail yoluyla kolayca paylaşabilirsiniz.

Buradan da anlaşılacağı üzere cari hesap kaydı tutmak için en etkili yöntem özel muhasebe programları kullanmak olacaktır. Bu programlar genellikle ücretli olmasıyla beraber iş yükünü azaltmasından dolayı tercih edilmektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir