Bekleyen Provizyon Nedir? Ne Kadar Sürer?

Günümüzde 18 yaşını aşmış hemen hemen herkes kredi kartı kullanmaktadır. Bazıları ise birden fazla kart kullanmaktadır.  Bilinen son rakama göre ülkemizde 190 milyon civarında kredi kartı bulunmaktadır. Tabi ki kredi kartı kullanmak bazen kompleks olabiliyor. Özellikle ilk kez kredi kartı kullananlar için soru işaretleri bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de provizyon kelimesi, peki proziyon nedir? Bekleyen provizyon nedir? Bu soruların cevabı için makalemizi okuyabilirsiniz.

Bu Yazıda Neler Var?

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir?

Provizyon genel olarak ön onay anlamına gelmektedir. Yani, bankanızın işleminizi denetlediğini düşünebilirsiniz.

Kredi kartlarındaki bekleyen provizyon ifadesi de bu durumla aynıdır. Kredi kartıyla yaptığınız işlemler ilk olarak bekleyen provizyon olarak kaydedilmektedir. Onay aşamasında bulunan harcamalar, kart hareketlerinizde bekleyen provizyon olarak görülmektedir.

Provizyon aşamasında bankanız, harcamanın doğruluğunu, çekim yapılan yerin doğruluğunu, kartın çalıntı olma ihtimali araştırır. Eğer bu durumlardan bir tanesi görülürse provizyon işlemi kartın kapatılmasına kadar uzayabilir. Aynı zamanda provizyon işlemi, kartınızda yeterli bakiye ve kredi limiti olup olmadığını kontrol etmek için kullanılır. Böylece satıcının, müşteriye ödeme yapmadığı hal mal veya hizmet teslim etme riski ortandan kalkar.

Provizyonda bekleyen işlemler gün sonuna kadar devam etmektedir. Yani gün içerisinde gerçekleştirdiğiniz işlemler provizyon olarak görülecektir. Gün sonunda ise eğer bir sorun yoksa işleminiz kartınıza kaydedilecektir. Bu sayede dolandırıcılık gibi durumların bir bakıma önüne geçilmektedir.

Provizyondaki İşlem Ne Zaman Gider?

bekleyen provizyon nedir

Eğer yukarıdaki sorunlardan herhangi birini yaşamadıysanız en fazla bir gün sürecektir. Yani gün sonunda işlemleriniz kartınıza kaydedilecektir. Ancak, zaman zaman bu sürenin uzadığı da görülmektedir. Bir günü aşan provizyon işlemleriyle karşı karşıya kaldığınız taktirde bankanızla iletişim kurabilirsiniz. Eğer kartınızla fiziksel olarak çekim yaptığınız pos makinesiyle müşterisi olduğunuz banka aynı ise provizyon süreniz 1 gün kadar sürecektir. Eğer pos makinesi ile banka farklıysa yapılan işlemin provizyon süresinin iki güne kadar uzadığı da görülmektedir.

Bazı durumlarda ise onay süreci oldukça uzun sürebilir. Bekleyen provizyon işlemi genellikle 7 günden fazla sürmez ancak, yurt dışı ile yapılan işlemlerde bu süre daha da uzayabilir.

Provizyondaki İşlemler İptal Olur Mu?

Provizyon işlemi her ne kadar onay süreci olsa bile yaptığınız harcamalar kartınızın limitinden düşecektir. Dolayısıyla provizyon onayı gelmese bile harcama yapmış sayılacaksınız. Böyle bir durumda provizyon iptali yapılmayabilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınız taktirde bankanızı arayarak bilgi almanızı ve işleminizi gerçekleştirmeyi talep etmenizi öneririz.

Provizyon Süreci Nasıl İşler?

İlk olarak kart sahibi satıcıya kartını veya kart bilgilerini verir. Daha sonra satıcıya elektronik olarak işlem tutarını karttan talep eder ve bu işlemi bankaya iletir ve onay ister. Bu aşamada banka müşterinin yeterli bakiye veya kredi limiti olup olmadığını kontrol eder. Eğer yeterli bakiye varsa ve işlem sahte görünmüyorsa banka müşteriye işlemin onaylandığını iletir. Böylece satın alma işlemi gerçekleşir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir