Bankada Unutulan Paralar Nasıl Sorgulanır 2021?

Türkiye Bankalar Birliği, bankada unutulan paraları sorgulama hizmeti ile pek çok kişinin unuttukları banka hesaplarını kontrol etmeleri ve zaman aşımına uğramadan hesapta bulunan paraları çekmelerini amaçlamıştır. Günlük hayatımızda bankaların yeri eskisine nazaran oldukça fazlalaştı.

Pek çok kişi tasarruflarını vadeli veya vadesiz banka hesaplarında tutmakta, döviz ve altın alım satım işlerini banka hesapları üzerinden gerçekleştirmektedir. Yaptığımız işlemler için bir banka hesabı yeterli gelmemekte, birden fazla banka hesabı açmak zorunda kalabilmekteyiz.

Hesap sayısı çoğaldıkça geçen zamanlarda bu hesaplardan bir veya birkaçı unutulabilmekte, 10 yıl boyunca hesapta bir hareket yapılmaması halinde banka hesabı otomatik olarak zaman aşımına uğrayan hesaplar listesi arasında yer almaktadır. Zaman aşımına uğrayan hesaplar otomatik olarak TMSF’ye devredilecek olup, hesap sahiplerinin bu hesaplar üzerindeki sahipliği ortadan kalkacaktır. Vatandaşların unuttukları hesaplardaki birikimlerini öğrenmeleri ve gereğini yapmaları için TBB,  internet sitesi üzerinden, kişilerin adı ve soyadı aracılığı ile unuttukları hesaplarını sorgulama imkanı tanımıştır. TC Kimlik numarası kullanılmadığı için çıkan isimler birden fazla olabilmekte, kişilerin kendi isimleri olduğunu nüfus bilgileri ile teyit etmeleri gerekmektedir.

Bankada Unutulan Parayı Geri Alma Yöntemi;

Yaptıkları sorgulama sonucu bankalarda parası olduğunu öğrenenler, bankada unutulan para nasıl geri alınır sorusuna cevap bularak kendilerine ait olan parayı almak isterler. Sorgulama sonucunda unutulmuş paranız olduğunu öğrendiğiniz bankanın şubelerine nüfus cüzdanınız ile birlikte giderek başvuruda bulunabilirsiniz. Geçen ad ve soyad bilgisi ile kimlik bilgilerini kontrol edecek banka görevlisi, hesabın size ait olduğunu kesinleştirmesi ardından hesapta bulunan parayı size geri verecektir. Yaptığınız sorgulamada çıkan ismin size ait olup olmadığını aynı yolla teyit ederek banka şubesine gitmeniz size gereksiz zaman kayıpları yaşatmayacaktır. Unutulan hesaplar TMSF’ye devredileceği için unutulan paranız olduğunu kesinleştirmeniz itibari ile banka şubesine müracaat etmeniz yerinde olacaktır.

Bu Yazıda Neler Var?

İş Bankası Zaman Aşımı Hizmeti

İş Bankası, müşterilerinin unutulan yatırım, mevduat, emanet ve alacaklarının sorgulanabilmesi için 5411 sayılı Bankacılık Kanunu gereğini yerine getirerek, internet sitesi üzerinden İsim – Soyisim bilgileri ile unutulan hesapların sorgulanmasını sağlamaktadır. İş Bankası zaman aşımına uğrayan hesaplar hizmetinden faydalanabilmek için İş Bankası internet sitesine girerek zaman aşımı menüsü seçilmeli, karşıya çıkan sayfada hesap türü seçildikten sonra isim ve soyisim ile sorgulama yapılmalıdır. Kayıtlarda kişinin unutulmuş hesabı bulunuyorsa vakit kaybetmeden kimliği ile birlikte İş Bankası şubelerine giderek hesabındaki parayı geri alabilir.

Unutulan SGK Alacakları Nasıl Sorgulanır?

SGK, pek çok farklı konularda vatandaşlara ödeme yapmaktadır. Doğumda, hastalıkta, cenazede veya düğünde yapılan pek çok ödeme bilgi eksikliği veya önemsenmemesi sebebi nedeniyle teslim alınmayarak kurum kasasından dışarı çıkmamaktadır. Kişiler almayı unuttukları veya hak sahibi olduklarını bilmedikleri hakları öğrenmek için SGK unutulan para sorgulama hizmetini kullanarak hak kazandıkları katkıları öğrenebilirler. E-Devlet sistemine TC Kimlik numarası ve E-Devlet şifresi ile giriş yapılarak SGK sayfasından gerekli sorgulama yapılmaktadır.

Sorgulama için SGK web sitesi kullanılmamakta, kişilerin E-Devlet şifresinin bulunması gerekmektedir. E-Devlet şifresi bulunmayan kişiler en yakın PTT şubelerine başvuruda bulunarak E-Devlet şifrelerini alabilirler. E-Devlet üzerinden yapılan sorgulama sonucu SGK’dan alacağı olduğunu öğrenen kişiler, vakit kaybetmeden SGK İl Müdürlüklerine başvuruda bulunarak unuttukları paralarını talep edebilirler. Tutar az veya çok fark etmez, hak ettiğiniz bu ödemeler için SGK İl Müdürlüklerine başvurarak ödemeleri almanız mümkündür. E-Devlet sistemi üzerinde zamanı geçmiş ödemeler görünmemektedir. Bu nedenle sistemde gördüğünüz tüm haklarınız hala geçerli olan haklardır. Zaman aşımına uğramadan müracaat ederek unutmuş olduğunuz paraları geri alabilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir