Banka Kredisi Devredilir Mi?

Banka kredisi devir konusu bankalar tarafından bir problem olarak görülüyor. Özellikle de konut kredisi çerçevesinde yapılan ‘’Banka kredisi devir etme’’ talebine bankalar sıcak bakmıyor. Bu da demek oluyor ki devretmek istediğiniz krediyi ne yazık ki devredemiyorsunuz. 

En yakınıma devredebilir miyim? Diye soracak olursanız ne yazık ki edemezsiniz. Kredi devri yapmayan bankalar, farklı seçenekleri sizlere sunuyor. Bu seçenekler arasında da en fazla tercih edilen ve Türkiye’de de yaygın olan ‘’Borç transfer kredisi’’ karşımıza çıkıyor. Borç transfer kredisini kullanarak yıldan yıla kredi borcunuzu azaltmanız mümkün. Dilerseniz, banka kredisi devir olur mu? Sorusunun cevabının ayrıntılarına inelim;

Bu Yazıda Neler Var?

Banka Kredisi Devir İşlemleri Nasıl Oluyor?

Banka kredisi devir işlemleri ne yazık ki bankalar tarafından kabul edilmiyor. Bu durum yerine diğer bankalara borç veya kredilerinizi aktarmanız mümkün hale getirilmiş. Kredi borcu devri şu açıdan da sizlere kolaylık sağlayabilir; piyasada bulunan bütün kredi borçlarınızı bir banka çatısı altında toplayabilirsiniz. Bu sayede bütün işlemlerinizi tek banka üzerinden sağlayabilirsiniz.

Borç Kapatma Kredisi Nedir?

Banka kredisini bir başka kişiye devretmek, sorumluluğu başka kişiye devretmek anlamına geliyor. Tabi, böyle bir durumu bankalar kabul etmiyor. Ancak, bankaların sunduğu alternatif seçenekler bitmiyor. Peki, son seçenek nedir? 

Borç kapatma kredisi; kredi notu ve sicil kontrolü yapılarak bir diğer bankaya borç transferi için çekilen krediye verilen isimdir.

Bu kredi ile bankanızdaki krediyi kapatabilir diğer bankaya borç taşıması yapabilirsiniz. Üstelik son zamanlarda yapılan işlemlerde bankaların kendi faiz oranlarına göre düzenlemeler yaptıkları da görüldü. Bu da demek olur ki; 1.00 ile çektiğiniz kredinin eşi diğer bankada 0.90 oran ile veriliyorsa banka faizi tekrar hesaplayarak sizlere kolaylık sağlayabiliyor.

Banka Kredisi Bitmeyen Aracın Satışı Olur Mu?

İlk olarak şunu belirtmek de fayda var; aracın üzerine kredi aldıysanız ilk olarak krediyi bitirmeniz gerekiyor. Kredi bittiği andan itibaren aracı satabilirsiniz. İkinci seçenekte ise aracı, borcu ile birlikte satabilirsiniz. Çünkü, banka kredisi devam eden arabayı satmak demek kredi borcunu da satmak demek.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir