Banka Konut Kredisi Faiz Oranları | En Uygun Ev Kredisi | 2019

Ev fiyatlarının bu kadar yüksek seyrettiği bir zamanda para biriktirme yoluyla ev sahibi olmak oldukça zordur. Ancak kiraya boşa para vermeyip ev sahibi olmak isteyen kişiler bankaların sunduğu konut kredisiyle ev sahibi olabilir. Bankalar müşteri ihtiyacını dikkate aldığı için konut kredilerini hizmete sunarlar. Özellikle artış gösteren konut fiyatlar, gecekondulaşmanın ortadan kalkması ve daha kaliteli evlerin yapılması konut fiyatlarında artış yaşanmasına yol açmıştır.

Bu durumda da ev sahibi olmak zorluklar yaşayabiliyor. Bu durumda da bankalar banka konut kredisi faiz oranları ile uygun kredi seçenekleri sunarak ev sahibi olmanızı sağlayabilir. 2007 yılında mortgage uygulamasının yasal hale gelmesiyle ev kredileri birçok seçeneğe kavuşmuştur. İnsanlar düşük tutarlarda ödeme yaparak kira öder gibi ev sahibi olma şansına erişmiştir. Bu konuda en güvenilir kurumlar olan bankalar konut kredisi kullandırma yoluyla insanları ev sahibi yapmaya başlamıştır.

Bu Yazıda Neler Var?

Banka Konut Kredisi Nedir?

Bankalar, müşterilerine ev alabilmeleri için belli şartlarda konut kredisi verirler. Ev satın almak için kredi kullanmak isteyenler bankaların ayrıntılı incelemesine girer. Bununla birlikte satılacak ev de krediye uygun olmalıdır. Bankalar verdiği kredi karşısında konut kredisi bitene kadar evi ipotek altına alırlar. Borç ödenmediğinde de ev satılarak banka parasını kurtarabilir. Bankalar büyük tutarda paralara müşterilerine bu yolla daha kolay verirler. İnsanlar da bu yöntemle ev alırlar.

Banka Konut Kredisi Nasıl Çekilir?

Konut kredisi evi ipotek etme şartıyla çekilebilir. Bu durumda banka sizden kefil istemez. Buna ek olarak banka sizin geçmiş durumunuzu da etkiler. Kredi notunuza (Kredi notumu nasıl yükseltebilirim?) göre yüksek olması durumunda bankalar size konut kredisi verebilirler. Konut kredisinde bankalar ev fiyatının tamamı verilmez. Sizin en az %20’lik tutarı peşin olarak vermeniz gerekir. %80’lik bölüm banka tarafından kredi verir. Banka konut kredisi faiz oranları değişen faiz ve sabit faiz şeklindedir. Ülkemizde hizmet veren bankalar genel olarak sabit faizli konut kredisi yöntemini kullanır. Yani konut kredisinin aylık ödemesi bitene kadar aynı tutarda olur.

Bir ev almaya karar verdikten sonra konut kredisi için araştırma yapmanız gerekir. Alacağınız evi bulduktan sonra peşinatı da bulmalısınız. Daha sonra konut kredisi çekeceğiniz bankayı bulmalısınız. Tüm bankaların şartlarını ve faiz oranlarını araştırarak kullanacağınız bankaya evraklarla başvurarak işlemleri başlatabilirsiniz. Banka seçerken faiz oranı, komisyon ve bazı masraflar dikkate alınmalıdır. Konut kredilerinde genel olarak nüfus cüzdanı, sigorta dökümü, gelir belgesi ve alacağınız evin tapusu istenir. Bu belgelerden sonra banka gerekli eve eksper yollayarak durumu değerlendirir ve kredi verip vermeyeceğini belirler. Eve kredi çıkarsa ev alım satım işlemleri sonuca gider. Banka tarafından ev üzerine vade boyunca ipotek uygulanır. Banka ipoteği parasını alamadığında kullanır. Bu yüzden konut kredisi kullandıktan sonra evinizi gitmesini istemiyorsanız düzenli şekilde ödemelisiniz.

2019 Konut Kredisi Faiz Oranları Düşer mi?

2018 yılında yaşanan döviz ve siyasi olaylar yüzünden konut krediler çok yüksek oranlara çıkmıştı. Ancak devletin kararlı para politikası ve ekonomideki ufak iyileşmeler kredilerin yüksek kalmasının önüne geçti. Tek tek banka konut kredisi faiz oranları yüzdesini düşürme yoluna gitti. Şuan konut kredi faizlerinde düşüş 2019 yılın boyunca sürecek gibi duruyor. Yükselen oranlar insanların ev almasını zorlaştırmıştı. Şuan önce devlet bankaları sonra da özel bankalar tek tek konut kredilerinin faiz oranlarını düşürüyor. Yılın ilerleyen zamanlarında da bu düşüş sürecek gibi duruyor.

Güncel 2019 Konut Kredisi Faiz Oranları

Konut kredilerini 10 yıla kadar vadeye sokabilirsiniz. Bu süre tamamen sizin elinizdedir. Faiz oranı vadeye göre değişse de geri ödeyeceğiniz miktar da süre kısaldıkça azalır. 10 yıl üzerinden hesaplanan banka konut kredisi faiz oranları 2019 şöyledir:

  • Halkbank, 2019 konut kredisi faiz oranı: %1,49
  • Vakıfbank, 2019 konut kredisi faiz oranı: %1,49
  • Yapı Kredi, 2019 konut kredisi faiz oranı: %1,61
  • Kuveyt Türk, 2019 konut kredisi faiz oranı: %1,64
  • Ziraat Bankası, 2019 konut kredisi faiz oranı: %1,68
  • ING  Bank, 2019 konut kredisi faiz oranı: %1,69
  • TEB, 2019 konut kredisi faiz oranı: %1,70
  • Akbank, 2019 konut kredisi faiz oranı: %1,75
2 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir