Banka Döviz Hesabı Açmak | Vadeli Döviz Hesabı | Avantajları | 2019

İnsanlar ihtiyaçlarını karşılamak adına yaşadıkları sürece sürekli harcama yaparlar. Ancak bazen öyle ihtiyaçlar vardır ki bir anda almak imkansız olur. Bu ihtiyaçları ortaya koymak adına yatırım yapılması gerekir. Yatırım yapmak adına çok sayıda yol bulunur. Herkes kendi tecrübesi ve hayat alışkanlığı gereğince farklı yatırım türlerine yönelebilir. Bu yatırım türlerinden bazıları Türk lirası üzerinden yatırım, altın olarak yatırım, değerli kağıtlar üzerinden yatırım gibi yatırımlardır. Ancak bunlara ek olarak banka döviz hesabı açmak işlemi yapılarak döviz cinsinden yatırım yapmak da mümkündür. Nitekim vadeli veya vadesiz döviz hesabı açarak yatırım yapılabilir.

Döviz hesabı sayesinde yatırım yapıyorsanız dövizde oluşan kur değişimlerinden daha fazla gelir elde edeceğinizi düşünebilirsiniz. Bankalar da sizin bu düşüncenizi karşılamak adına mevduat hesaplarının ilerleyen yapılarını, döviz cinsine de uyarlamıştır. Bu sayede elektronik ortamda döviz kullanımı ortaya çıkmıştır. Bu yüzden insanlar banka döviz hesabı açıyorlar. Vadeli ve vadesiz  döviz hesaplarının farklı özellikleri vardır.

Bu Yazıda Neler Var?

Banka Vadesiz Döviz Hesabı Açmak

Vadesiz döviz hesabı açtırıyorsanız birikim yapmak yerine dövizle finansal işlem yapmak ya da ilgili dövizlerle hesap üzerinden işlem yapma amacı taşırsınız. Sürekli olarak para çekip, yatırma işlemi yapıyorsanız en doğru hamle vadesiz hesap açmanız olacaktır. Mevcut vadesiz döviz hesabınız kur farkından ortaya çıkacak olan tüm kayıpları önler. Döviz hesabının kullanım şekli açısından normal bir mevduat hesabından hiçbir farkı bulunmaz. Burada dikkat etmeniz gereken durum ATM kullanımı sırasında ortaya bir fark çıkacak olmasıdır. Döviz işlemlerinizi yerine getirirken döviz bulundurma özelliği olan ATM’leri tercih etmeniz gerekir. Döviz hesabı açmak istediğiniz bankaya giderek bu isteğinizi herhangi bir şubeye vereceğiniz dilekçe sayesinde resmiyete dökmüş olursunuz. Banka gerekli kontrolleri yaparak bir sorun olmaması durumunda vadesiz döviz hesabınızı kullanıma açar.

Banka Vadeli Döviz Hesabı Açmak

Döviz üzerinden yatırım yapmak isteyen kişiler için döviz üzerinden birikim kazanmak kolaydır. Bu amaçla en doğru yatırım türü ise bir banka şubesine girerek vadeli mevzuat hesabı açmaya yönelik dilekçe vermektir. Böylece belirli bir vade süresinde paranız bekletilir ve faiz oranları sayesinde kazancınız olur. Dikkat etmeniz gereken detay ise hangi bankanın sizlere hangi şartlarda daha iyi bir hizmet vereceğidir. Bunun sonucu olarak başarılı bir birikim ortaya koyabilirsiniz.

Banka Vadeli Döviz Hesaplarında Limit

Vadeli banka döviz hesabı açmak ve vadeye yatırırken bankalar bir limit ortaya koyarlar. Piyasa koşullarına da dikkat ederek hesaplanan faizler sayesinde getiri sağlama amacı güde yatırımcılar farklı bankalarda istediği sürelerde vadeli mevduat hesabı açabilir. Bankalar döviz hesaplarında limit ABD dolar ve Euro üzerinde 1000 olarak ortaya koymuştur. Bu limit farklı para birimlerinde de farklılık gösterecektir.

Döviz Tevhidi Hesabı

Döviz hesabı açma yoluyla yurt dışına kolay şekilde para yollamanız da mümkündür. Böylece en az masrafla yabancı bir ülkede seyahat hali ya da iş amaçlı para transferini hesap işletim ücreti olmadan da para transferini yapabilirsiniz. Döviz tevdiat hesabı ise gündelik mevduat hesabından farklı değildir. İşletim kolaylığı olması bir avantajdır. Dolar ve Euro üzerinden hem para kazanacak hem de vadeli bir hesap üzerinden paranızın bankadaki faiz sayesinde artmasını sağlayabilirsiniz. Sizler de bu şekilde paranızı döviz hesaplarında saklayabilirsiniz.

Banka Döviz Hesabı Açmak Avantajları

Vadeli döviz hesabı faiz oranları döviz yatırımlarınıza fazladan bir yatırım fonu daha ekler. Bu yüzden de yatırdığınız döviz belirli bir kur dikkate alınarak üç aylık, on iki aylık ya da üç yıllık seçenekler arasında istediğiniz programa dahil olmanız mümkündür. Ama vade bitimine kadar paranızı kullanamayacağınızı unutmayın. Sonuç olarak döviz üzerinde kur kaynaklı bir kayıp yaşasanız da vadede biriken para zararınızı karşılar.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir