Avon Satış Temsilcisi Nasıl Olunur?

Bugün sizlerle Avon satış temsilcisi olmak için yapmanız gerekenleri paylaşacağız. Genel olarak Avon markasını tanıtmak gerekirse parfüm, makyaj malzemesi,deodorant gibi birbirinden farklı kişisel bakım ürünleri sunan bir kozmetik markasıdır. Ülkemizde alanında en bilinen markalardan bir tanesi de Avon’dur.

Bilindiği gibi Avon firması satış temsilcileri ve satış liderleri kullanarak ürünlerini satmaktadır. Avon satış temsilcisi olmak isteyenler için bu yazımızda bütün inceliklerden bahsedeceğiz.

Bu Yazıda Neler Var?

Avon Satış Temsilcisi Nasıl Olunur?

Avon oldukça büyük ve güvenilir bir markadır. Avon’un satışlarının bu kadar yüksek olmasındaki en büyük sebep ise şüphesiz ki satış temsilcileridir. Ülkemizin hemen hemen her yerinde bulunan satış temsilcileri hem kendileri kazanç elde ederken hem de Avon markasına kazanç sunmaktadır.

Avon Satış Temsilcisi Başvurusu Yapmak

İlk olarak yapmanız gereken işlem Avon satış temsilciliği başvurusudur. Bu başvuruyu gerçekleştirmek için Google’da “Avon satış temsilciliği başvurusu” şeklinde arama yaparak kolaylıkla başvuru formuna ulaşabilirsiniz. Bu formda adınız, soyadınız, telefon numaranız, adresiniz ve TC kimlik numaranız yer almalıdır. Bu formda paylaştığınız bilgiler üçüncü kişiler tarafından kullanılmayacaktır.

Başvuru işleminizi tamamladıktan sonra Avon satış lideri sizinle telefon üzerinden iletişim kuracaktır. Satış lideri sizin başvuru onaylamak isteyip istemediğinizi soracaktır. Eğer onaylarsanız sizden eksik kalan diğer bilgileriniz de isteyecektir. Bu bilgileri satış liderinize vermelisiniz.

Satış temsilcisiyle yaptığınız görüşmeden sonra cep telefonunuza SMS gelecektir. Bu SMS’de Avon’un temsilci sözlemeşmesini okuduğunuzu ve onayladığınızı teyit etmeniz gerekecektir. Bunun için de KAYITEVET yazıp 3850’ye göndermeniz gerekmektedir. Daha sonra 8 haneli temsilci numaranız verilecektir. Bu numara ile temsilci panelinize girip şifrenizi oluşturabilirsiniz. Bu aşamadayken satış liderinizden yardım alabilirsiniz.

Bu telefon görüşmesi sırasında aklınıza takılan soruları satış liderinize danışabilirsiniz ve tavsiyeler alabilirsiniz. Bu fırsatı iyi değerlendirmeye çalışın.

Avon Satış Temsilcisi Eğitimi Alın

avon satış temsilcisi

Başvuru işlemlerinizi tamamladıktan sonra avon temsilcisi oldunuz demektir. Bu aşamadan sonra Avon’un satış temsilcilerine sunduğu çevrimiçi eğitimleri incelemelisiniz. Aynı zamanda ürün yelpazesine tamamıyla hakim olmanız gerekmektedir.

Avon Sistemi Nasıl İlerler?

Satış temsilcisi olduktan sonra istediğiniz ürünlerin siparişini verebilirsiniz. Sipariş vereceğiniz zaman alacağınız ürünler indirimli olacaktır. Bu indirim oranı ortalama olarak %30 oranında olmaktadır. Her ürünün kendine ait indirim oranı bulunabilir. Yani buradan da anlaşılacağı gibi %30 kar oranıyla satış yapabileceksiniz.

Avon’un en büyük avantajlarından bir tanesi ise sipariş verdikten 15 gün sonra ödeme yapmanızı talep etmesidir. Yani ürünlerinizi alıp sattıktan sonra ödemenizi yapabilirsiniz. Ayrıca fatura tutarınıza göre bu süre daha da uzayabilmektedir.

Avon Ürünlerini Nasıl Satabilirim?

Avon satış temsilcisi olduktan sonra en önemli kısım çok sayıda satış yapmanızdır. Burada en önemli olan şey ise daha fazla kişiye ulaşmak olacaktır. İlk başta çevrenize duyurmakla başlayabilirsiniz ancak, bu her ne kadar kazandırıyor gibi görünse bile küçük bir rakam olacaktır ve uzun vadede yeterli gelmeyecektir.

Daha fazla kişiye ulaşmak için kartvizit bastırabilirsiniz. Kartvizit üzerinden adınız, soyadınız, mail adresiniz ve telefon numaranız yer almalıdır. Daha sonra ürünlerinizin ilgi çekebileceği dükkanlara, ortamlara  ve işletmelere broşürünüzle beraber kartvizitinizi bırakabilirsiniz. Böylece ilgisini çeken kişiler size kolayca ulaşabilecektir.

En büyük yardımcılarınızdan bir tanesi ise internet siteniz olabilir. Avon ürünlerinize dair bir internet sitesi kurarak bu site üzerinden ürünlerinizin tanıtımını yapabilirsiniz. Ayrıca Avon firması bu sitelere destek de vermektedir. Bu site sayesinde çok fazla kişiye ulaşabilirsiniz ve böylece satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Avon Kataloglarını Edinin

Avon kataloglarınızı her iki haftada bir yenileyin. Çünkü Avon’da sürekli olarak kampanyalar düzenlenmektedir. Bu kataloglar sayesinde kampanyalardan haberdar olabilirsiniz ve ürünlerinizi tanıtabilirsiniz. Avon markası senede toplam 26 kere kampanya düzenlemektedir.

Avon Satış Temsilciliği Ne Kadar Kazandırır?

Bu konu hakkında net bir bilgi vermek oldukça zor olacaktır. Bazı satış temsilcileri sadece kendisine indirimli ürünler almak için satış temsilcisi olup hiçbir kazanç elde etmemektedir. Bazı kişiler ise çok yoğun çalışmayla beraber aylık gelirini 3 bin lira gibi rakamlarda tutmaktadır. Tabi ki bu işin üst noktası bulunmuyor, her şey sizin ne kadar satış yapacağınız ile doğru orantılıdır.

Avon satış temsilciliği genellikle ek iş olarak tercih edildiği için aylık ortalama olarak 400-2000 lira arasında gelir elde edebilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir