Aqua Park Açmak Para Kazandırır Mı? | Aqua Park Maliyeti

Yazın havaların aşırı ısınması sonucu insanların kısa süreli tatilleri için sıkça tercih ettiği farklı tasarım ve eğlence fikirleriyle insanları cezbeden ve son zamanların para kazanma konusundaki en iyi işlerinden aqua parklar denize gidemeyen insanlar tarafından yoğun ilgi görmektedir. Aqua parklar kendi başlarına bir işletme olabildiği gibi pansiyonlar, büyük ve küçük ölçekli oteller, beach clublar tarafından da tercih edilmektedir. İnsanların uzun süreli tatillerinde otel kriteri olarak aradığı aqua parklar, günübirlik kafa dağıtmak, serinlemek, ferahlamak isteyen bireyler tarafından da sıkça tercih edilmektedir. Hızla büyüyen ve gelişen su parkları yani aqua park açmak iş dünyasında yüksek potansiyel ve verimli bir iş sahası olarak görülmektedir.

Bu Yazıda Neler Var?

Aqua Park (Su Parkı) Nasıl Açılır?

İyi bir sermayen var ve iyi kazanacağın bir iş kurmak istiyorsun. O zaman aqua park açmak ve işletmeciliğini yapmak sana göre olabilir. Su parkları her şeyden önce insanların eğlence amacıyla tercih ettiği işletmelerdir. Her yaş grubu için farklı konseptler tasarlayabilir, çeşit çeşit ve farklı tasarımda kaydıraklar kullanabilir, havuzlarda çeşitli dalgalandırma seçenekleri kullanabilirsin. Alanının genişliği ve büyüklüğü, hizmet kalitesi son derece önemli olup günlük müşteri potansiyelin buna göre belirlenecektir. Yatırım maliyetin ve kar marjın kuracağın işletmenin büyüklüğüne göre değişkenlik gösterecektir. Aqua park alanında su eğlenceleri dışında yeme içme alanları, duş, tuvalet gibi hizmetleri de sunmalı; sağlam bir personel kadrosu ile rakiplerinden bir adım öne geçmelisin.

Aqua Park (Su Parkı) Maliyet Planlaması

Aqua Park kurulumuna başlamadan önce bütçeni iyi planlaman gerekmektedir. Bu aşamada masraflardan kısarak düşük maliyet sağlamak ileride sıkıntılara yol açabilir. Öncelikle finansörle mi yoksa bireysel mi açacağına; franchise bir bünyeye dahil olup olmayacağına karar vermelisin. Öncelikle aqua park ile ilgili vizyonunu iyi belirlemeli; ana ve yan giderleri iyi hesaplamalısın. Arazi alımı, personel harcamaları, oyuncaklar, aktiviteler, havuz kurulumu, enerji faturaları, gibi giderler ana giderlerdir. Bütün bu giderler için oluşturan planlama için uygun finansman seçeneklerini belirlemelisin. Ayrıca bu aşamada yıllık olarak mı yoksa aylık olarak mı çalışacağına karar vermelisin. 4 mevsim bir su parkı tasarladıysan kapalı alan kurulumu da ek bir maliyet olacaktır.

Aqua Park Açmak (Su Parkı) Maliyeti

Sadece yaz aylarında çalışacak bir Aqua park açmak için harcanan maliyet, 4 mevsim çalışan bir Aqua parktan daha fazladır. Tam donanımlı, yüksek kapasiteli ve çok çeşitli havuz ve kaydıraklardan oluşan bir su parkı kurmak istiyorsan ortalama olarak 450.000,00₺ – 800.000,00₺ arasında bir bütçeye ihtiyacın olacaktır. Su parkının büyüklüğü, ürün çeşitliliği ve kapasitesine göre maliyetleri de değişmektedir.

Aqua Park Açmak Kazandırır Mı?, Ne Kadar Kazanırım?

En küçük su parkı modellerinde bile günlük 200 müşterinin geldiğini düşünürsek ve ortalama giriş ücretinin 40,00₺ olduğunu baz alırsak aylık 210.000,00₺ getirisi olmaktadır. Ortalama 600.000₺ harcayarak bir aqua park kursanız bir senede maliyeti kurtarmış ve kara geçmiş olursun.  Eklenecek ek hizmetler de ek kazanç sağlayacağından kar marjı daha da yükselecektir.

Aqua Parklarda (Su Parklarında) Düzenlenebilecek Etkinlikler

Gerek müşteri çekmek gerekse eğlenceyi arttırmak için düzenlenen etkinlikler insanları eğlendirirken tesis açısından güzel bir vitrin oluşturmaktadır. Su topu maçları, çeşitli eğitimler, su kayağı yarışları, açık hava sineması gibi etkinlikler müşteriler tarafından oldukça sevilmektedir. Ayrıca başarılı bir yeme içme işletmesi aracılığı ile barbekü partileri, çeşitli workshoplar düzenlenebilmektedir.

Üyelik Sistemi ve Giriş Ücretleri

Aqua parklar, sezonluk veya tam zamanlı çalışmalarına göre çeşitli üyelik seçenekleri sunmaktadır. 4 mevsim açık olan bir aqua parka yıllık üyelik yaptırılabileceği gibi, sezonluk çalışan aqua parklara da sezonluk veya daha kısa süreli üyelikler yapılmaktadır. Aqua parkın ölçeğine göre değişen üyelik fiyatları aylık 150,00₺ – 350,00₺ arasında değişmektedir. Günlük girişlerde de ücretlendirmenin hemen hemen aynı olduğu sistem, günlük yeme içme fiyatı dahil veya hariç olarak hesaplanmaktadır. Günlük giriş ücretleri ise 30,00₺ – 100,00₺ arasında değişmektedir. Profesyonel bir planla Aqua park işinden hızlı para kazanma ve geri dönüş alma mümkündür.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir