Aidatsız Kredi Kartı Veren Bankalar 2021

Ekonomik olarak gün geçtikçe büyüyen dünyada kredi kartı kullanımları her geçen gün artarken aidatsız kredi kartı veren bankalar da müşteriler tarafından takip edilmeye başlamış durumdadır. Kredi kartı kullanımlarının başladığı ilk günden itibaren özellikle Türkiye’de kart kullanıcıları her yıl “yıllık kart aidatı” adı altında bankalara ekstra ödemeler yapmışlardır.

Kredi kartı doğru kullanıldığında müşterilere oldukça avantajlı koşullar sağlasa da, zaman geçtikçe ekonomik problemlerinin de etkisiyle geri ödemelerde problemler başladığında zaten yüksek olan faizlerin yanında bir de yıllık aidatların ödenmek zorunda kalınması tüketicileri zor duruma düşürmektedir.

Bu Yazıda Neler Var?

Kredi Kartı Kullanılmadığı Halde Banklara Ödenen Aidatlar

Ödeme zorluğu yaşanan kredi kartlarının dışında, ödemelerini düzenli yapan kullanıcıların da yakındığı kart aidatları uzun bir süre tüketici mahkemelerinin gündemlerini meşgul etti. Zaman içinde binlerce tüketici kartları hiç kullanmasalar da kart aidatı ödedikleri için birçok yasal yola başvurdu. Sonunda mahkemelerin tüketici lehine verdiği kararların sayısının artmasıyla birlikte bankalar müşterileri için aidatsız kredi kartı kampanyaları başlatmaya, hatta geçmiş yıllarda aldıkları kart aidatlarını geri iade etmeye başladı.

Gelinen noktada yeni bireysel hiçbir kredi kartı başvurusunda çoğu banka tarafından herhangi bir kart aidatı talep edilememektedir. Kart aidatı talep eden bazı bankalar ise (bazı bankaların bazı kredi kartları kart aidatı içerirken, bazıları kart aidatı içermiyor da olabilir) bunun bir hizmet bedeli talebi olduğunu ve yıl içerisinde yapılan kampanyalar ve müşteriye verilen promosyonlar sayesinde kart aidatlarının birkaç katını müşteriye geri verdiklerini ifade ederken, kart aidatı istenen kartların kendine has özellikleri olduğunu iddia etmektedir.

Yıllık Kart Ücreti İçermeyen Kredi Kartı:

Peki aidatsız kredi kartı nedir? Aslında aidatsız kredi kartı yıllık kart ücreti içermeyen kart anlamına gelmektedir. Başka bir ifadeyle ödemelerini düzenli yapan ve kartından hiç nakit avans kullanmayan müşterilerin, son ödeme tarihlerinde harcadıkları tutarın üzerinde bir bakiyeyle karşı karşıya gelmeme durumları ancak aidatsız kredi kartıyla mümkün olmaktadır.

Yıllık Kart Aidatı İçermeyen Kredi Kartları:

Yukarıda da belirtildiği üzere yıllık kart ücreti almayan bankalar 2021 da bulunmaktadır.

  • Akbank Axess Free Kredi Kartı: Akbank tarafından müşterilerine sunulan Akbank aidatsız kredi kartı yıllık kart aidatı içermeyen bir kredi kartıdır. İlgili kredi kartında yıl içerisinde özellikle Axess puan kampanyaları olmakta, (chip para) bu yönde banka müşterileri tarafından en çok tercih edilen kartlardan biri olmaktadır.
  • QNB Finansbank Fix Card: QNB Finansbank tarafından müşterilerine verilen Fix Card yıllık kart ücreti içermeyen bir karttır. Özellikle havayolu bilet alımlarında 6 aya kadar faizsiz taksit yapılabilen bu Fix Card özellikle öğrenciler tarafından revaçtadır.
  • Garanti Bankası Flexi Card: Garanti Bankası’nın müşterilerine sunduğu yıllık kart aidatı içermeyen bu kart akaryakıt alımlarında verdiği bonuslar ile birlikte, e-ticaret ve perakende alımlarında 12 aya kadar taksit imkanı sağlayabilmektedir. Ayrıca bazı dönemlerde çok uygun bonus kampanyalarıyla müşterilerine oldukça avantajlı fırsatlar sunabilir.
  • Odeabank Bank O’Card: Odeabank müşterilerine sunulan ve yıllık kart ücreti içermeyen O’Card özellikle son dönemlerde popülerliği artan ve internet üzerindeki alışverişlerde ve otomatik ödemelerde oldukça avantajlar içeren bir kredi kartıdır.
  • Şekerbank Şeker Kart: Şekerbank’ın müşterilerine sunduğu Şekerbank Şeker kart, özellikle gıda harcamalarında üye işyerlerinden yapılan alışverişlerde müşterilerine birçok avantaj içerir.
  • Maximum Aidatsız Kart: Maksimum Aidatsız Kart, İş Bankası’nın müşterilerine sunduğu yıllık kart aidatı içermeyen kredi kartıdır. Maximum aidatsız kart, üye işyerlerinden yapılacak birçok alışverişe verdiği Maxi puanlar sayesinde müşterilerine bedava alışverişin keyfini yaşatmaktadır.

Aidatsız kredi kartları için bankaların kredi kartı kampanyalarının  sürekli takip edilmeleri tüketicilerin yararına olacaktır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir