18 Yaş Altına Banka Kartı ve Kredi Kartı Veren Bankalar

18 yaş altına banka kartı ve kredi kartı veren bankalar sıklıkla merak edilen bir konu. Bu yazımızda konu hakkında aklınıza takılan tüm detaylara cevap vermeye çalışacağız.

Bu Yazıda Neler Var?

Kredi kartı ve Banka Kartına Neden İhtiyaç Var?

Bilindiği gibi artık teknoloji çağındayız. İnsanlar cebinde bile nakit paradan çok kart bulunduruyor. Birçok ulaşım noktasında yolcu kartlarımıza bile nakit şekilde para yükleyemezken kart ile yüklemek mümkün. Alışverişlerde hesap kartı veya kredi kartı ile ödemelerde çeşitli promosyonlar mevcut. Çalışmalarda iş verenlerin çoğu elden ödeme yapmak yerine hesaba yatırmayı tercih ediyor. Özellikle 18 yaş altı lise stajyerleri ödeme alırken bir hesap açtırmak zorunda. Doğal olarak bu hesaptan para çekme ve harcama işlemlerini banka kartı ile yapıyorlar. Ayrıca küçük yaştan itibaren devlet bursu alan kişiler için de okul veya aileleri tarafından bir hesap açılmakta ve hesap kartı verilmekte.

18 Yaş Altına Banka Kartı veren bankalar

Bİrçok bankanın 18 yaş altında, çeşitli yaş grupları için hesap açma imkanı tanıdığı biliniyor. İş Bankası, Akbank. Zİraat Bankası, Kuveyt Türk, vakifbank, gibi birçok bankadan hesap açabilir ve hesap kartı alabilirsiniz. Açılan hesaplar tamamen 18 yaş altı bireyin kontrolünde olup, ona özeldir. İçinde olan bakiye miktarı kadar harcama ve para çekme yapılabilir. Varsa bankanın sunduğu imkanlardan ve promosyonlardan faydalanabilir.
18 yaş altına banka kartı alımı çoğu aile tarafından desteklenmektedir. Aileler çocukların üzerinde fazla para taşıyarak günlük hayatta risk almasını önlemek ve hesabında hem harcama hemde birikim yapmaları amacıyla çocuklarını desteklemektedir. Çocuklar ve gençler banka hesapları sayesinde bütçelerini de yönetmek konusunda tecrübe edinirler.

Banka Hesabı Nasıl Açılır?

18 yaş altı bireyler banka hesabı açarken yetişkinlerden farklı bir sürece tabii tutulur. Hesabın adına açılacağı kişinin bilgileri dışında; veli ya da vasisinin kimlik fotokopisi ve onayı gerekir. Açılan hesap vadeli yada vadesiz olabilir. Bankalar hesap açma işlemi sırasında herhangi bir ücret talep etmemektedir. Yada açıp kullanmadığınız hesaplar için sizden bir ödeme alınmaz. Fakat bazı aktif kullanılan hesaplar için hesap işletim ücreti talep edebilir. Başvuru yaparken bu durumu göz önünde bulundurmalısınız.

18 Yaş Altı Kredi Kartı Alabilir mi?

Kredi kartı alabilmek için gerekli yaş sınırı 18’dir. Fakat bazı koşullar sağlanarak 18 yaşın altındaki bireyler de kredi kartı alabilir. 18 yaş altı kredi kartı alabilmek için veli veya vasi onayı gerekir.
18 yaş altı bireylerin hukuki olarak yaptıklarından tam yetkili olma durumu yoktur. Bu sebeple yasal kurallar çerçevesinde kullanım hakkı verilen kredi kartlarını aile izinleri olmadan alamazlar. Bunun yerine ailenin onayı yapılan işlemler sonucu kart sahibi olarak, kredi kartı kullanımı konusunda tecrübe edinebilirler.
Aile bireylerinizden birinin kredi kartı var ise 18 yaş altı birey için ek kart çıkarabilir. Bu ek kart sayesinde İnternet alışverişleri de dahil birçok avantajdan faydalanabilirsiniz. Ek kart başvurusunu internet bankacılığından veya mobil bankacılıktan yapabilirsiniz. Ek kart talebinizi oluşturduktan sonra yaklaşık 7 iş günü içerisinde elinize ulaşır.

18 Yaş Altı Kredi Kartı Veren Bankalar

Garanti Bankası, Ziraat Bankası, İş Bankası, Vakıfbank, Finansbank ve daha sayılabilecek bir çok büyük banka yukarıda belirtilen şartlarda kredi kartı vermektedir. En önemli koşul ilgili bankada ebeveynlerinizden birisine ait kredi kartı veya vadeli yada vadesiz bir hesabı olmasıdır. Sonrasında belirtilen koşullarda işlemler gerçekleşir. Her bankanın minimum yaş koşulu ve sundukları hizmetler farklılık gösterebilir. Bir bankanın sunduğu promosyon ve imkanları diğer bir banka tarafından da aynı şekilde sunulmasını beklemek pek mümkün değildir. Bu sebeple kredi kartı çıkarırken kullanım amaçlarınıza göre bir seçim ve araştırma yapmanızda fayda var.

18 Yaş Altı İçin Ön Ödemeli Kartlar

18 yaş altı kişilerin en çok tercih ettikleri kartlar ön ödemeli kartlardır. Çünkü bu kartları edinmek ve kullanmak için kimsenin onayına ihtiyaç yoktur. Herhangi bir satış noktasından cüzi bir ücret karşılığı edinilebilen ön ödemeli kartlar ile her yerden alışveriş yapabilirsiniz. Özellikle internet alışverişleri için sıklıkla tercih edilen ön ödemeli kartların kullanımı çok kolaydır. Kullanmak istediğiniz miktarı içine yükleyerek bir çok yerden alışverişin keyfini çıkarabilirsiniz.

18 yaş altı kredi kartı ve banka kartı veren bankalar sayesinde kullanımda bir kısıtlama yaşamadan kart kullanımının her türlü avantajından faydalanabilirsiniz. İnternetten alışveriş yapabilir, sanal platformlara yükleme yapabilir yada dışarıda yemek yiyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken ebeveynlerinizin onayı ile size sunduğumuz seçeneklerden birini tercih etmek.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir