Günde 30 TL’ye 12 Ay Vadeli 10 Bin TL İhtiyaç Kredisi

Geçtiğimiz Mart ayının sonunda ülkemizde coronavirus (Korona virüs)’ün görülmeye başlaması ile bankalarda da bazı kararlar alındı. Vatandaşların ödemelerini kolay bir şekilde yapabilmelerini sağlamak amacıyla yapılan yeni düzenlemelerden en önemlisi faiz oranlarının düşmesi oldu. Günde 30 TL’ye 12 ay vadeli 10 bin TL ihtiyaç kredisi veren bankalar, Nisan ayı kredi kampanyaları arasında en çok rağbet gören kredi türleri oldu.

Ziraat Bankası, Vakıf Bank ve Halk Bankası, yüzde 0,49 faiz oranlarıyla ihtiyaç kredisi veren bankalardır. Nisan ayı kredi kampanyaları dahilinde yer alan bu bankalar, devlet destekli kredi verdikleri için daha esnek şartlar sunuyorlar. Verilen 10 bin TL kredinin en güzel yönü ise 6 ay ödemesiz, eşit vadelerle ödeme imkânının sunulmasıdır. Standart ihtiyaç kredisinde en düşük faiz oranı ile ihtiyaç kredisi veren bankalara başvurular, internet şubelerinden, mobil kanallarından ve bankaların merkezlerinden alınıyor.

10 Bin TL İhtiyaç Kredisi

Bu Yazıda Neler Var?

Herkes ihtiyaç kredisi alabilir mi?

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüsü, ülkemizde de kendini iyice hissettirmeye başladı. Salgın kapsamında alınan önlemler sayesinde ölüm ve vaka oranları en az seviyeye indirilmeye çalışılıyor. Tabi ki bireysel tedbirler kapsamında uygulanan sokağa çıkma yasağı, her ne kadar yaş sınırlaması ile yapılsa da çoğu esnafın işlerin olmamasından dolayı kepenklerini açmadıkları bir gerçek. Bankaların vatandaşların temek ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olarak başlattıkları kampanyanın olması elbette bir anlamda iyi ama herkes de devlet bankalarının verdiği destekten maalesef yararlanamıyor, bunun için de yine kişilerde belli şartlar aranıyor. Peki, kredi almak için aranan şartlar nelerdir?

Temel ihtiyaç kredisi başvurusunda aranan şartlar

Her banka, belli bazı standartları göz önünde bulundurarak başvuruları değerlendirmeye alır. Tabi ki bunların en önemlisi, kredi notunun yüksek olması bu da son dönemlerde özellikle yaşanan ekonomik dengenin bozulması ve üstüne korona virüs salgını ile birlikte meydana gelen iş düşüşlerinin etkisiyle herkesin kredi almasını engelleyen durumlar arasına girmeye başladı. Bankaların aradıkları şartların temelinde ise kredi notunun yüksek olması geliyor.

Devlet bankalarından yararlanamayanlar hangi kredileri kullanabilir?

Devlet bankalarının yaptıkları kampanyalardan herkesin yararlanamayacağını belirttik. Peki, bu kampanyadan faydalanamayanlar, en düşük faiz oranı ile hangi bankadan kredi desteği alabilir?

10 Bin TL İhtiyaç Kredisi

Yaptığımız araştırmaya göre, kamu bankaları haricinde düşük faiz oranı ile kredi veren banka Türkiye Finans Katılım Bankası’dır. Yüzde 0,97 faiz oranı ile kredi veren banka da yine 12 ay vade ile kredi veriyor. Ancak bu bankanın 6 ay ödemesiz gibi sunduğu bir avantajı maalesef bulunmuyor. Buna ek olarak Türkiye Finans Katılım Bankası’ndan kredi başvurusunda bulunacak kişilerin vade sayısına göre artan ödeme miktarının olduğunu da hatırlatmamız gerekiyor.

Türkiye Finans Katılım Bankası’ndan ihtiyaç kredisi almak isteyenlere bir de Yedek Hesap, Ferdi Güvence Sigortası, Otomatik Fatura Ödeme Talimatı gibi ürünlerin tamamının da alınması isteniyor. Yani çok da cazip bir ihtiyaç kredisi olmadığını açık bir dille ifade etmek gerekir.

Türkiye Finans Katılım Bankası İhtiyaç Kredisi Başvurusu

Korona virüsün Türkiye’yi etkisi altına almasından sonra alınan bazı tedbirler arasında bankaların çalışma saatleri de yer alıyor. kısıtlı olarak çalışan bankalar, daha çok online işlemlerin yapılması taraftarı. Türkiye Finans Katılım Bankası da ihtiyaç kredisi için başvuruları öncelikle internet şubelerinden alıyor. Ancak bunun yanında merkez şubelerden de başvurular alınmaktadır.

Çalışmayanlar, işsiz olanlar devlet bankalarından kredi alabilir mi?

Korona virüs salgını tedbirleri kapsamında yer alan kamu bankalarından temel ihtiyaç kredisi başvuru şartları hakkında değerlendirmede bulunan uzmanlar, bu krediden çalışmayanların, işsiz olanların ya da kara listeye girenlerin de yararlanabileceğini açıkladı. Kredinin korona virüs salgını nedeniyle verilmesinden dolayı KGF garantisi kapsamında verileceği açıklanmıştı. Ancak bugüne kadar başvuru yapanların çoğunun başvurusunun henüz sonuçlanmamış olması, gerçekten de sicili bozuk kişilerin krediden yararlanıp yararlanmayacakları ile ilgili henüz net bilgilerin olmadığını gösteriyor.

10 Bin TL İhtiyaç Kredisi

Uzmanların yaptıkları değerlendirmelere göre temel ihtiyaç kredisi veren bankalar, mevcut koşulları göz önünde bulundurarak değerlendirme yapacaklar. Buna göre hali hazırda istenen kredi notu, kara listeye girilip girilmediği gibi koşullar göz önünde bulundurulmadan kredi kullanmak isteyen herkese temel ihtiyaç kredisi verilecek.

Diğer bankaların faiz oranları ne kadar?

Devlet bankalarından kredi alamayanlar, diğer özel bankalara başvuruda bulunuyorlar. Ancak koşullar, özel bankalarda çok da esnek değil. Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, Yapı Kredi Bankası, AKBAN, ING Bank gibi bankalardan da kredi alınabiliyor. Peki, bu bankaların oranları nasıl, ödeme planlarına göre ne kadar ödeme yapılması gerekiyor?

ING Bank İhtiyaç Kredisi

ING Bank ihtiyaç kredisi, 0,99 faiz oranı ile alınabiliyor. Yılsonunda ödenmesi gereken toplam rakam 10,838 TL, aylık ödenmesi gereken rakam ise 899,08 TL olarak hesaplanıyor.

CEPTE TEB İhtiyaç Kredisi

Devlet destekli bankalardan kredi alamayanların başvurabilecekleri bir diğer banka ise CEPTE TEB. Online kanallar üzerinden hizmet veren Türkiye Ekonomi Bankası’nın bu kanalı, bankadan ayrı olarak ihtiyaç kredisi veriyor. CEPTE TEB ihtiyaç kredisi faiz oranı da yine 0,99 olarak hesaplanıyor. Aylık ödenmesi gereken rakam 899,08 TL, yılsonunda ödenecek rakam ise 10,788 TL olarak hesaplanıyor.

Türkiye İş Bankası İhtiyaç Kredisi

Korona virüs salgınından dolayı nakit para ihtiyacı bir hayli artmaya başladı. Çözümü bankalarda arayan kişiler, en uygun faiz oranları ile ihtiyaç kredisi veren bankaları tercih ediyor. Nisan ayı ihtiyaç kredisi kampanyalarından birini de Türkiye İş Bankası sunuyor. Yine 12 ay vadeli 0,99 faiz oranı ile aylık 899,08 ödeme, toplam geri ödeme tutarı 10,838 TL ödeme ile kredi alınabilir.

10 Bin TL İhtiyaç Kredisi

Kredi almadan önce bilinmesi gerekenler

Bankaların ihtiyaç kredisi verme konusunda son dönemlerde daha esnek davranmaları, ihtiyaçlarını karşılamak isteyenler için önemli oranda avantaj sunuyor. Ancak kredi almadan önce düşünülmesi gereken ve buna göre hareket edilmesi gereken önemli bazı ayrıntılar var. Peki, kredi başvurusu yapmadan önce nelere dikkat etmek gerekir?

  • Kredi almak kolay olsa da ödemesi biraz daha zor olabilir. Bu nedenle ödeyebileceğinizi düşündüğünüz oranda kredi alın.
  • Kredi ödemelerinizi zamanında yapmadığınızda günlük gecikme faizi istenir. Buna göre ödemelerinizi planlı şekilde yapın.
  • Kredi başvurusu yapmadan önce bankaların faiz oranları ile ödeme şeklini araştırın.
  • En uygun seçeneklerle kredi veren bankaları bulun.
  • Başvuru yaparken ek olarak almanız gereken ürünler hakkında bilgi edinin.

Güzel günler için #EvdekalTürkiye

Son zamanlarda dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgınından kısa sürede kurtulmamız, alacağımız tedbirlere bağlı. Bu nedenle kredi sorgulama olarak Sağlık Bakanlığı’nın sık tekrar ettiği “Evde Kal” çağrısını biz de yapmak istiyoruz. Daha güzel günlerde, sağlık, huzur ve bol kazancın elde edilebilmesi için bir süre daha evde kendimizi izole etmeye çalışalım. Bugünlerin geçici olduğunu unutmayalım, yapılan çağrılara kulak verelim. Dışarı çıkma mecburiyeti olmadıkça çıkmayalım, sağlığımızı korumak içi sosyal mesafeyi korumaya özen gösterelim. Daha güzel günlerde görüşmek üzere, sağlıcakla kal Türkiye’m…

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir